Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Ivan Gašparovič prišiel na poslednú oficiálnu návštevu Rakúska

Prezident SR Ivan Gašparovič (vpravo) a rakúsky prezident Heinz Fischer počas oficiálnej návštevy vo Viedni 5. marca 2014. Foto: TASR/Martin Baumann
Prezident SR Ivan Gašparovič (vľavo) a rakúsky prezident Heinz Fischer počas oficiálnej návštevy vo Viedni 5. marca 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

Vo viedenskom Hofburgu prijal Ivana Gašparoviča rakúsky prezident Heinz Fischer.

Viedeň 5. marca (TASR) – Slovenský prezident Ivan Gašparovič spolu s manželkou dnes prišiel na poslednú oficiálnu návštevu Rakúskej republiky počas svojho funkčného obdobia v prezidentskom úrade. Vo viedenskom Hofburgu ho prijal jeho rakúsky náprotivok Heinz Fischer.

Po slávnostnom prijatí sa za účasti prezidentov začalo plenárne rokovanie delegácií. Témou diskusie sú slovensko-rakúske bilaterálne vzťahy, možnosti intenzívnej spolupráce na celoštátnej ale i regionálnej úrovni. Prezidenti budú hovoriť aj o aktuálnej situácii na Ukrajine a vývoji v európskych regiónoch.

Oboch prezidentov spája fakt, že viedli aj národné parlamenty oboch krajín a do prezidentského úradu nastúpili zhodne v roku 2004. Obaja vykonávajú svoj úrad už druhé funkčné obdobie, no kým v SR je prezident volený na päť rokov, v Rakúsku je jeho funkčné obdobie šesťročné. Fischer teda bude končiť vo funkcii až v roku 2016.





Situáciu na Ukrajine môžu vyriešiť iba prijateľné kompromisy

Prezident SR Ivan Gašparovič (vľavo) a rakúsky prezident Heinz Fischer počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy vo Viedni 5. marca 2014.
Foto: TASR/Martin Baumann
Východiskom zo súčasnej krízy na Ukrajine môžu byť len rokovania, ktoré povedú k vytvoreniu podmienok na pokojný a demokratický život obyvateľov krajiny. Na dnešnom stretnutí s rakúskym prezidentom Heinzom Fischerom to vyhlásil slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Obaja prezidenti sa zhodli, že vojenská operácia Ruska na Kryme je porušením medzinárodného práva.

"Je dôležité, aby na Ukrajine už nedošlo ku krviprelievaniu, tak, ako sa to stalo v uliciach Kyjeva," zdôraznil slovenský prezident. Podľa jeho slov to však stále reálne hrozí. "Na Ukrajine panuje vysoká politická nervozita, že kedykoľvek sa môže stať niečo, čo si najmenej prajeme," povedal Gašparovič. Zabrániť tomu môžu podľa neho rokovania na úrovni Európskej únie i bilaterálne rokovania EÚ s Ruskom i Ukrajinou. V prípade možných sankcií voči Rusku sa Gašparovič prihovára za opatrnosť. "Sankcie áno, ale len vtedy, ak budú dobre zmapované možnosti dosahu takýchto rozhodnutí," zdôraznil prezident SR.

Heinz Fisher súhlasil s tým, že rokovania sú prostriedkom, ako znížiť radikalizáciu a zabrániť ďalšej eskalácii napätia. "To najlepšie pre Ukrajinu by bolo, aby ostala mostom medzi Ruskom a Európou," uviedol rakúsky prezident.

Okrem situácie na Ukrajine sa prezidenti SR a Rakúskej republiky venovali bilaterálnym vzťahom, pri ktorých opätovne konštatovali nadštandardné vzťahy oboch krajín. "Chceme byť takým skutočným pilierom stability v našom regióne," uviedol slovenský prezident.

Gašparovič ocenil hospodársku aktivitu Rakúska na Slovensku

Gašparovič sa poďakoval aj za pomoc Rakúska pri integrácii SR do európskych štruktúr. Ocenil tiež hospodársku aktivitu Rakúska na Slovensku. Uviedol tiež, že práve náš juhozápadný sused môže byť príkladom vo viacerých oblastiach. "Napríklad v oblasti riešenia nezamestnanosti a najmä nezamestnanosti mladých ľudí," dodal Gašparovič.

Okrem rokovania s prezidentom Fischerom sa prezident SR počas dnešnej oficiálnej návštevy Rakúskej republiky stretne s predsedníčkou Národnej rady Rakúskej republiky Barbarou Prammerovou a s primátorom Viedne Michaelom Häuplom.



.

Viedeň je pre Bratislavu inšpiráciou

Pre obyvateľov Bratislavy je Viedeň príkladom, ako má vyzerať hlavné mesto. Prezident SR Ivan Gašparovič to skonštatoval na dnešnom stretnutí s primátorom Viedne Michaelom Häuplom, ktorého navštívil v rámci oficiálnej návštevy Rakúskej republiky.

Podľa Gašparoviča Viedeň ukazuje, ako možno spojiť historické pamiatky s modernou architektúrou. V rozhovore s viedenským primátorom pripomenul, že pre Slovákov bola pred rokom 1989 Viedeň akousi paralelou Západného Berlína. "Po tom, čo padla železná opona, akoby pre nás padol Berlínsky múr, naši obyvatelia mohli slobodne cestovať, a tým aj obdivovať krásy Viedne," uviedol slovenský prezident, ktorý dodal, že Slováci navštevujú Viedeň s obľubou dodnes.

Gašparovič verí, že budúcnosť prinesie ešte výraznejšie priblíženie hlavných miest, ktoré sú od seba vzdialené iba pár desiatok kilometrov. "Táto blízkosť je skvelým predpokladom ich synergie, zlepšujeme ich infraštruktúrne prepojenie, najmä pokiaľ ide o diaľničné a železničné trasy," zdôraznila hlava štátu.

Viedenský primátor Michael Häupl v tejto súvislosti poukázal aj na lodné prepojenie oboch miest v podobe kyvadlovej prepravy po Dunaji Twin City Liner. Vyjadril tiež presvedčenie, že región, v ktorom sa obe hlavné mestá nachádzajú, má predpoklad pre ďalší hospodársky rozvoj. "Svedčí o tom a Dunajská stratégia," uviedol šéf viedenskej radnice.

Prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou sa dnes počas oficiálnej návštevy Rakúskej republiky stretol aj s rakúskym prezidentským párom. Spolu so svojím rakúskym náprotivkom Heinzom Fischerom diskutoval o aktuálnom vývoji v európskych regiónoch, kríze na Ukrajine i rozvoji rakúsko-slovenskej spolupráce. Slovenský prezident sa takisto stretol s predsedníčkou rakúskej Národnej rady Barbarou Prammerovou.

Gašparovič: Nech môj nástupca nadviaže na vzťahy s prezidentom Rakúska

Nový slovenský prezident by mal nadviazať na vzťahy, ktoré doteraz existovali medzi najvyššími predstaviteľmi Slovenskej a Rakúskej republiky. Takéto želanie vyslovil prezident SR Ivan Gašparovič pri dnešnom stretnutí so svojím rakúskym náprotivkom Heinzom Fischerom.

Gašparovič tak reagoval na otázku, aké rady by dal svojmu nástupcovi, ktorý vzíde z marcových prezidentských volieb. "Mal by nadviazať na to, čo sme začali my v prospech regiónu a Európy," uviedol Gašparovič a dodal, že Rakúsko a Slovensko si vždy vedeli pomôcť a nájsť si spoločných spojencov.

Podľa Gašparoviča si spolu s prezidentom Fischerom vybudovali od roku 2004 vzťah, v ktorom si mohli kedykoľvek zavolať a konzultovať názory. "Budem rád, ak môj nástupca nadviaže na tieto osobné vzťahy i vzťahy medzi SR a Rakúskom," zdôraznil Gašparovič.

Heinz Fischer uviedol, že v jeho prípade je ešte predčasné rozmýšľať o radách pre svojho nástupcu, keďže jeho funkčné obdobie trvá do roku 2016. "Môžem však potvrdiť to, že mne ako prezidentovi mimoriadne záleží na dobrých susedských vzťahoch Rakúska s okolitými krajinami, teda aj so Slovenskom," povedal Fischer.

Oboch prezidentov spája fakt, že viedli aj národné parlamenty oboch krajín a do prezidentského úradu nastúpili zhodne v roku 2004. Obaja vykonávajú svoj úrad už druhé funkčné obdobie, no kým v SR sa prezidentský úrad vykonáva v období piatich rokoch, v Rakúsku sa prezident volí na šesť rokov. Gašparovičova prezidentská misia sa skončí 15. júna 2014, Fischer bude končiť vo funkcii až v roku 2016.