Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. november 2024Meniny má Karol
< sekcia Zahraničie

Na prezidenta Iránu kandidujú jadroví vyjednávači Lárídžání a Džalílí

Bývalý predseda iránskeho parlamentu Ali Laridžání rozpráva počas tlačovej konferencie po jeho registrácii ako kandidáta v prezidentských voľbách, ktoré sú v Iráne vyhlásené na 28. júna Foto: TASR/AP

V piatok svoju kandidatúru oznámil tiež bývalý guvernér centrálnej banky Abdolnáser Hemmatí.

Teherán 31. mája (TASR) — Bývalý predseda iránskeho parlamentu Alí Lárídžání zaregistroval v piatok v sídle ministerstva vnútra v Teheráne svoju kandidatúru v prezidentských voľbách vypísaných na 28. júna. TASR o tom informuje na základe správy agentúr AFP a DPA.

Voľby hlavy štátu sa mali pôvodne konať v roku 2025. Ich skorší termín si vynútila smrť úradujúceho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul 19. mája pri havárii vrtuľníka.

Ministerstvo vnútra začalo kandidátov registrovať vo štvrtok. Lehota na registráciu sa skončí v pondelok. Každú kandidatúru ešte musí schváliť 12-členná Rada strážcov, tvorená právnikmi.

Šesťdesiatšesťročný Lárídžání má doktorát z filozofie a pochádza z vplyvnej rodiny. Pôsobil aj v Revolučných gardách a v priebehu troch desaťročí zastával niekoľko kľúčových funkcií. Od augusta 2005 do októbra 2007 bol hlavným vyjednávačom na rokovaniach o iránskom jadrovom programe. Predtým bol ministrom školstva a šéfoval i rozhlasovej a televíznej spoločnosti IRIB. Na prezidenta kandidoval aj v rokoch 2005 a 2021.

Lárídžání sa v posledných rokoch čoraz viac vzďaľuje ultrakonzervatívnemu smerovaniu krajiny. Považovaný je za umierneného konzervatívca a rešpektuje ho aj opozícia. Kritické názory boli hlavným dôvodom jeho vylúčenia z prezidentských volieb v roku 2021, v ktorých zvíťazil ultrakonzervatívec Raísí. Tieto voľby poznačila rekordne nízka účasť voličov.

V politických kruhoch je Lárídžání považovaný za neoficiálneho favorita. Novinárom povedal, že jednou z jeho priorít v prípade zvolenia bude "vyriešenie otázky (amerických) sankcií" a pomoc ekonomike.

V piatok svoju kandidatúru oznámil tiež bývalý guvernér centrálnej banky Abdolnáser Hemmatí. Deň predtým sa zaregistroval ďalší bývalý jadrový vyjednávač, ultrakonzervatívec Saíd Džalílí.