Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 14. december 2024Meniny má Branislava a Bronislava
< sekcia Zahraničie

Na protestoch v Gruzínsku budú zakázané masky a pyrotechnika

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Poslanci prijatím zákona reagovali na potýčky medzi políciou a civilistami, ku ktorým došlo na protestoch proti rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rozhovory s Európskou úniou.

Tbilisi 13. decembra (TASR) - Gruzínsky parlament v piatok jednohlasne schválil zákon, ktorý zakazuje ľuďom na protestoch zakrývať si tvár maskami a používať pyrotechniku a lasery. V prípade jeho porušenia im bude uložená pokuta vo výške 2000 lari (približne 677 eur). S odvolaním sa na gruzínsku agentúru Interpress o tom napísala agentúra Reuters, z ktorej čerpala TASR.

Parlament schválili aj zvýšenie pokút za poškodzovanie budov a blokovanie dopravy. Za organizovanie blokád ciest hrozia pokuty až do výšky 15.000 lari (5080 eur).

Poslanci prijatím zákona reagovali na potýčky medzi políciou a civilistami, ku ktorým došlo na protestoch proti rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rozhovory s Európskou úniou. Od vypuknutia demonštrácií, ktoré v piatok pokračujú 16. dňom po sebe, bolo zadržaných už viac než 400 ľudí.

Toto rozhodnutie podľa Reuters vyvolalo rozhorčenie mnohých ľudí v Gruzínsku. Viac než 100 gruzínskych diplomatov podpísalo na protest otvorený list a viacero veľvyslancov na svoje posty rezignovalo.

Mnohí demonštranti nosia na tvári plynové alebo improvizované masky v snahe vyhnúť sa identifikácii zo strany úradov a tiež chrániť sa pred slzotvorným plynom. Niektorí demonštranti na bezpečnostné zložky hádzali pyrotechniku, iní sa zas snažili oslepiť lasermi policajtov aj bezpečnostné kamery pred budovou parlamentu.

Pri týchto incidentoch utrpeli zranenia desiatky ľudí vrátane policajtov. Približne 30 osôb bolo obvinených z trestných činov a vo väzbe sú už dvaja lídri proeurópskej opozície - predseda najväčšej opozičnej strany Koalícia za zmenu Nika Gvaramia a Alek Elisašvili zo strany Silné Gruzínsko.

Veľvyslanec Európskej únie v Gruzínsku Pawel Herczyňski označil zaobchádzanie polície s demonštrantmi za neprijateľné a varoval pred možnými sankciami zo strany Bruselu. Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze, naopak, reakciu polície obhajuje. Ministerstvo vnútra takisto tvrdí, že zranených bolo až 150 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Ľudskoprávne skupiny vyjadrujú znepokojenie nad útokmi voči opozičným politikom, aktivistom a novinárom zo strany gangov maskovaných mužov. Tvrdia, že takéto zásahy nemajú v Gruzínku obdoby.

V tejto kaukazskej krajine sa koncom októbra konali parlamentné voľby. Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila s 54 percentami hlasov vládnuca strana Gruzínsky sen, ktorú Západ obviňuje z proruskej orientácie. Na druhom mieste skončila prozápadná Koalícia za zmenu s 11 percentami. Opozícia tento výsledok volieb neuznala a hlasovanie označila za zmanipulované. Rovnaký názor zastáva aj prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá sa v tejto veci obrátila aj na ústavný súd. Ten však jej podanie zamietol.