Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Na severe Kosova sa v noci ozývala streľba aj výbuchy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Policajná a justičná misia EÚ zameraná na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) vyhlásila, že na jej hliadku v noci niekto hodil granát.

Priština 11. decembra (TASR) - Na severe Kosova, kde žijú najmä etnickí Srbi, sa v noci na nedeľu ozývala streľba a výbuchy, obyvatelia zablokovali aj niekoľko ciest. Urobili tak napriek tomu, že vláda odložila voľby naplánované na 18. decembra, proti ktorým Srbi protestovali. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Policajná a justičná misia EÚ zameraná na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) vyhlásila, že na jej hliadku v noci niekto hodil granát. Incident si nevyžiadal žiadne škody na zdraví ani majetku.

V misii EULEX sa nachádza 134 príslušníkov polície z Poľska, Talianska a Litvy, ktorí ľudí zodpovedných za výtržnosti vyzvali, aby "od svojich provokatívnych činov upustili".

Srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu oznámil, že bude Severoatlantickú alianciu (NATO) oficiálne žiadať o povolenie na vyslanie srbských jednotiek na sever Kosova na základe rezolúcie Rady bezpečnosti OSN. Pripustil však, že NATO s najväčšou pravdepodobnosťou nebude súhlasiť.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa zvýšilo po oznámení o plánovaných komunálnych voľbách. Dôvodom ich konania je, že zo svojich funkcií odstúpili srbskí starostovia a lokálni predstavitelia v štyroch obciach na severe Kosova. Protestovali tým proti plánovaným krokom Prištiny čo sa týka pokutovania vodičov, ktorí si na vozidlách nevymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Tento spor sa medzičasom podarilo urovnať.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová následne v snahe deeskalovať napätie voľby preložila z pôvodného decembrového termínu na apríl budúceho roku.

V súčasnosti už takmer výlučne etnicky albánske Kosovo sa v roku 1999 s pomocou Severoatlantickej aliancie oddelilo od Srbska a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Viac než sto krajín ju uznalo. Naopak, nezávislé Kosovo neuznáva Srbsko, Rusko a Čína, ale ani päť členských krajín Európskej únie – okrem Slovenska tiež Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.