Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Kvôli náletom na severe Sýrie zrušili tradičné piatkové modlitby

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Bernat Armangue

Najnovšie rozhodnutie bolo prijaté len niekoľko hodín po tom, ako bola pri nálete zasiahnutá mešita v dedine Džína v povstalcami ovládanej provincii Idlib na severe Sýrie.

Bejrút 17. marca (TASR) - Sýrski opoziční aktivisti dnes informovali, že v niektorých častiach severnej Sýrie, ktoré ovládajú povstalci, dnes zrušili tradičné piatkové modlitby. Ide o dôsledok štvrtkového náletu, pri ktorom v mešite v tejto oblasti zahynulo vyše 40 ľudí.

Exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) a opozičný aktivista Bahá Halabí, ktorý pôsobí na severe Sýrie, zhodne uviedli, že takéto rozhodnutia neboli ničím výnimočným ani v minulosti, keď sa mešita stala terčom útoku.

Najnovšie rozhodnutie bolo prijaté len niekoľko hodín po tom, ako bola pri nálete zasiahnutá mešita v dedine Džína v povstalcami ovládanej provincii Idlib na severe Sýrie. Kým SOHR informovalo o 46 obetiach na životoch, miestny koordinačný výbor uviedol 50 obetí.

Vplyvné ultrakonzervatívne povstalecké zoskupenie Ahrár aš-Šám tvrdí, že nálet urobili lietadlá koalície vedenej Spojenými štátmi. Dodalo, že útok na mešitu je vojnovým zločinom.

Velenie americkej armády v noci nadnes priznalo, že vo štvrtok podniklo nálet na severe Sýrie, ktorého terčom bola teroristická sieť al-Káida. Americké velenie však súčasne odmietlo, že by bolo zámerne útočilo na mešitu, kde podľa mimovládnych organizácií pri nálete neidentifikovaných lietadiel zahynulo okolo 42 ľudí.

"Nemierili sme na mešitu. Budova, na ktorú sme sa zamerali, bola miestom stretnutí (al-Káidy) a nachádza sa 15 metrov od mešity a tá stále stojí," uviedol plukovník John J. Thomas, ktorý je hovorcom velenia amerických jednotiek na Blízkom východe (CENTCOM). Thomas dodal, že americká armáda prešetrí podozrenia, podľa ktorých pri nálete došlo k civilným obetiam.

Podľa komuniké CENTCOM, ktoré bolo vydané pred Thomasovým vyhlásením, "americké sily podnikli 16. marca v provincii Idlib nálet na miesto zhromažďovania al-Káidy v Sýrii, pričom zlikvidovali viacerých teroristov".

Hovorca CENTCOM následne uviedol, že lokalizácia náletu nie je vyjasnená. Dodal však, že šlo o rovnaký nálet, ako ten, pri ktorom bola zasiahnutá mešita v dedine Džína v provincii Aleppo.

Podľa SOHR bolo pri tomto nálete zabitých najmenej 42 ľudí, pričom väčšinu tvorili civilisti. Ďalších asi sto osôb bolo zranených. Dedinu Džína ovládajú sýrski povstalci. Podľa záberov nasnímaných na mieste a zverejnených sýrskymi protivládnymi povstalcami je budova úplne zničená.