Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Na summite NATO sa zrejme bilaterálne stretnú Merkelová s Erdoganom

Na archívnej snímke vpravo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tlieska a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Bilaterálna schôdzka ešte nie je potvrdená, ale spektrum možných tém je široké. Potvrdil to aj Seibert a priamo zmienil právo nemeckých poslancov na návštevu svojich vojakov.

Brusel 24. mája (TASR) – S bilaterálnym stretnutím s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom počas štvrtkového summitu NATO v Bruseli počíta nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informoval o tom hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Na pravidelnej tlačovej konferencii uviedol, že Merkelová sa zrejme stretne s tureckým lídrom. "Je veľmi pravdepodobné, že na okraji summitu (NATO, pozn. TASR) sa odohrá stretnutie s tureckým prezidentom," uviedol Seibert podľa belgickej televízie a rozhlasu RTBF.

Bilaterálna schôdzka ešte nie je potvrdená, ale spektrum možných tém je široké. Potvrdil to aj Seibert a priamo zmienil "právo nemeckých poslancov na návštevu našich vojakov".

Mal tým na mysli rozhodnutie tureckých úradov z minulého týždňa. Ankara bez oficiálneho odôvodnenia odmietla žiadosť nemeckých poslancov o návštevu približne 270 nemeckých vojakov pôsobiacich v rámci koalície proti tzv. Islamskému štátu (IS) na základni Incirlik na juhu Turecka.

Odmietnutie rozhnevalo Nemecko a zvýšilo pravdepodobnosť, že presunie svoje prieskumné a tankovacie lietadlá spolu s obsluhujúcim personálom do iného štátu. Berlín podozrieva Ankaru, že sa mu takto pomstila za udelenie politického azylu viacerým tureckým vojakom po čistkách, ktoré sa v Turecku rozpútali po vlaňajšom neúspešnom pokuse o prevrat.

Na prípadnom stretnutí by podľa Seiberta "mohla byť reč aj o väznených novinároch". V tureckom väzení je momentálne spravodajca nemeckého denníka Die Welt Denis Yücel pre podozrenie, že agitoval v prospech zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a hnutia kazateľa Fethullaha Gülena, ktorého tureckí činitelia vinia zo zosnovania pokusu o prevrat. Za mrežami je aj nemecká prekladateľka Mesale Toluová Čorluová pre podozrenie z teroristických aktivít.

Vzťahy naštrbili aj vyjadrenia tureckého prezidenta pred aprílovým referendom o ústavných zmenách. Ankara vtedy obvinila Nemecko i Holandsko z "nacistických metód", keď tureckým ministrom zakázali účasť na agitačných stretnutiach počas predreferendovej kampane.