Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 16. september 2024Meniny má Ľudmila
< sekcia Zahraničie

Na základňu vojenskej koalície vedenej USA údajne útočili drony

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Spojené štáty majú v Iraku asi 2500 vojakov a v Sýrii ďalších zhruba 900.

Bagdad 17. júla (TASR) - Na základňu medzinárodnej vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi v Iraku zaútočili v utorok dva drony. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na stredajšie vyhlásenia dvoch nemenovaných zdrojov z tamojších bezpečnostných síl.

Útoku bola podľa jedného zo zdrojov vystavená v utorok večer základňa Ajn al-Asad v provincii Anbár. "Jeden dron bol zostrelený obrannými systémami pred základňou. Druhý vybuchol vo vnútri základe, no nespôsobil nijaké škody ani zranenia," uviedol zdroj.

K útoku prišlo v čase narastajúceho regionálneho napätia podnecovaného vojnou v Pásme Gazy, ktorú vedie Izrael podporovaný USA proti palestínskemu hnutiu Hamas podporovanému Iránom.

Spojené štáty majú v Iraku asi 2500 vojakov a v Sýrii ďalších zhruba 900. Nasadili ich tam v rámci medzinárodnej koalície, ktorá vznikla v roku 2014, aby bojovala proti teroristickej organizácii Islamský štát, ktorá vtedy v týchto krajinách kontrolovala rozsiahle územia.

Ozbrojené skupiny podporované Iránom podnikli od začiatku vojny v Pásme Gazy už niekoľko raketových a dronových útokov zameraných na vojakov tejto medzinárodnej koalície. Tvrdia, že takéto útoky vykonávajú na znak solidarity s Palestínčanmi a žiadajú ukončenie izraelskej ofenzívy v Gaze.

Koncom januára pri útoku irackých ozbrojených skupín zahynuli na základni v susednom Jordánsku traja americkí vojaci. USA následne podnikli odvetné útoky na proiránske frakcie v Iraku a Sýrii.

Iránom podporované ozbrojené skupiny však v ostatných mesiacoch pozastavili podobné útoky namierené proti koalícii v regióne pozastavili. Pohrozili však, že v nich budú pokračovať, ak vypukne vojna aj medzi libanonským hnutím Hizballáh a Izraelom.

Iracká vláda zároveň v snahe znížiť napätie v oblasti začala so Spojenými štátmi rokovať o stiahnutí medzinárodnej koalície, pripomína AFP.