Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Izrael je pripravený na inváziu do Gazy, ale dáva prednosť diplomacii

Palestínčania stoja pri troskách domu. Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Najnovšia bilancia agentúry AP hovorí o 91 obetiach, z čoho 50 sú civilisti; počet izraelských obetí zostáva nezmenený - traja dedinčania.

Gaza 14. novembra (TASR) -Izrael je pripravený na pozemnú inváziu do pásma Gazy, ale dáva prednosť diplomatickému riešeniu konfliktu, uviedol dnes nemenovaný zdroj z okolia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Dávame prednosť diplomatickému riešeniu, ktoré by zaručilo mier pre obyvateľstvo na juhu Izraela. Ak toto bude možné, potom pozemná operácia už nebude potrebná," dodal zdroj pre Reuters.

Upozornil súčasne, že ak diplomacia zlyhá, "nebude iná možnosť, len vyslať pozemné jednotky".

Nájsť diplomatické riešenie konfliktu sa usiluje najmä Egypt, ktorého emisári počas víkendu rokovali na káhirskom letisku s predstaviteľmi izraelských bezpečnostných zložiek. Sprostredkovať prímerie sa chce pokúsiť aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorého dnes očakávajú v Káhire.

Medzičasom obe strany konfliktu pokračujú v raketových útokoch, ktoré spôsobujú obete na životoch, zranenia i materiálne škody.

V púštnej oblasti pri hraniciach s pásmom Gazy sú už niekoľko dní sústredené izraelské tanky, delostrelectvo a pechota. Do oblasti prichádzajú stále ďalšie vojenské konvoje. Izrael povolal 75.000 záložníkov, pričom mobilizoval polovicu z nich.

Ako napísala agentúra AP, "veľký, krvavý raketový útok na izraelské ciele" bude Netanjahuovi stačiť na to, aby dal "zelenú" na začatie pozemnej operácie.


Najnovšie útoky Izraela v pásme Gazy si vyžiadali ďalšie obete

Pri najnovšom vzdušnom útoku izraelskej armády v pásme Gazy prišli dnes o život traja Palestínčania. Informovali o tom palestínske médiá.

Obeťami útoku, pri ktorom izraelské lietadlá zasiahli vozidlo, sa stali traja členovia jednej rodiny. Hovorkyňa izraelskej armády, ktorú oslovila agentúra DPA, povedala, že správu o incidente preveruje.

Krátko predtým pri vzdušnom útoku, ktorý zasiahol dom vo štvrti Zajtún v meste Gaza, zahynuli štyria ľudia vrátane päťročného chlapca.

Najnovšia bilancia agentúry AP hovorí o 91 obetiach, z čoho 50 sú civilisti; počet izraelských obetí zostáva nateraz nezmenený - pri raketovom útoku na dedinu Kirjat Malachi prišli minulý štvrtok o život traja Izraelčania.

Rozhodnutie o pozemnej operácii padne do utorka, Palestínčania chcú summit LAŠ

Stúpajúci dym zo zasiahnutých miest v pásme Gazy.
Foto: TASR/AP
Izrael v noci nadnes v rámci pokračujúcej operácie Oblačný stĺp útočil na 80 cieľov v palestínskom pásme Gazy, pričom sa zameriaval najmä na budovy používané veliteľmi jednotiek islamistického hnutia Hamas.

Potvrdilo to dnes aj izraelské vojenské velenie s tým, že sa zameriava na útoky na veliteľské posty a sklady zbraní a munície.

Podľa palestínskych zdrojov po dnešných útokoch Palestínčania evidujú najmenej 85 mŕtvych a vyše 700 zranených, z toho polovica sú civilisti. Informovala o tom agentúra DPA.

Útoky z pásma Gazy sa musia zastaviť
Raketové útoky z pásma Gazy na Izrael sa musia zastaviť, uviedla dnes na úvod zasadania ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ v Bruseli šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Podľa nej jediným východiskom zo súčasnej krízy medzi Izraelom a pásmom Gazy, ktorá si vyžiadala zbytočné obete na životoch na oboch stranách, je nájdenie dlhodobého urovnania vzťahov medzi židovským štátom a Palestínskou samosprávou.

Ministri zahraničných vecí a obrany z členských štátov EÚ sa dnes okrem krízovej situácii na Blízkom východe budú venovať aj konfliktu v Sýrii, kde koalícia povstaleckých síl žiada uznanie zo strany EÚ.

Francúzsko sa už vyslovilo za oficiálne uznanie sýrskej opozičnej koalície, viaceré členské štáty však požadujú viac dôkazov, že táto aliancia skutočne reprezentuje všetky zložky sýrskej spoločnosti.
Izraelské zdroje dnes uviedli, že v nedeľu dopadlo na územie židovského štátu 105 rakiet, pričom bolo zranených osem ľudí. Protiraketové systémy zlikvidovali ďalších 34 rakiet, vrátane dvoch, ktorými Palestínčania chceli zasiahnuť ciele v Tel Avive.

Izraelský rozhlas dnes s odvolaním sa na vládne zdroje informoval, že rozhodnutie o tom, či vyhlásiť prímerie alebo spustiť v pásme Gazy pozemnú operáciu, prijme izraelské vedenie najneskôr v utorok.

V utorok by mala pásmo Gazy navštíviť aj delegácia Ligy arabských štátov, aby prejavila solidaritu palestínskemu obyvateľstvu.

Okrem toho podľa agentúry RIA Novosti palestínska delegácia v noci nadnes v káhirskom sídle LAŠ požiadala o zvolanie mimoriadneho summitu. Generálny tajomník LAŠ Nabíl al-Arabí uviedol, že schôdzka sa uskutoční vo veľmi krátkom čase a jej cieľom bude prejaviť Palestínčanom nielen morálnu podporu, ale najmä poskytnúť finančnú a materiálnu pomoc.

Účastníci sobotňajšej ministerskej schôdzky LAŠ sa v Káhire dohodli, že zvážia "zmenu postoja arabských krajín k riešeniu palestínskej otázky a deklarovali pripravenosť posúdiť aj zmenu všeobecných princípov arabskej mierovej iniciatívy z roku 2002".



Marocký kráľ nariadil zriadenie poľnej nemocnice v pásme Gazy

Marocký kráľ Muhammad VI. nariadil v súvislosti s izraelským bombardovaním pásma Gazy okamžité zriadenie poľnej nemocnice v pásme Gazy.

Hovorca marockého kráľovského paláca v nedeľu vo večerných hodinách spresnil, že v nej bude pracovať odborný personál marockých ozbrojených síl i civilní lekári a sanitári. Malo by sa tým prispieť k zmierneniu utrpenia civilného obyvateľstva, citovala agentúra DPA.

Marocký kráľ nariadil, aby sa táto "humanitárna iniciatíva" začala s okamžitou platnosťou presadzovať v spolupráci s palestínskymi úradmi.

Americká spravodajská stanica CNN zároveň informovala o nových útokoch na Gazu, ktorým v noci nadnes opätovne otriaslo niekoľko výbuchov. Izraelské médiá uviedli, že armáda v noci pokračovala v náletoch na ciele v pásme Gazy.


Diplomati EÚ žiadajú okamžité ukončenie násilností medzi Izraelom a pásmom Gazy

Rada EÚ pre zahraničné záležitosti sa dnes v Bruseli zhodla na potrebe okamžitého vyriešenia najnovšieho konfliktu medzi Izraelom a pásmom Gazy. Európski diplomati žiadajú ukončenie raketových útokov a plné rešpektovanie princípov medzinárodného práva.

"Európska únia vyjadruje hlboké obavy nad situáciou v pásme Gazy a v Izraeli a ľutuje straty na ľudských životoch, ku ktorým došlo na oboch stranách," uvádza sa v dokumente pripravenom diplomatmi EÚ.

Ministri zahraničných vecí z členských krajín EÚ vyzvali na okamžité zastavenie útokov, ktoré spôsobujú neospravedlniteľné utrpenie civilným osobám. Obe strany konfliktu vyzvali na zmiernenie napätia a prerušenie akýchkoľvek ozbrojených incidentov.

EÚ upozornila na skutočnosť, že zámerné raketové útoky z pásma Gazy, ktoré majú na svedomí aktivisti z militantného hnutia Hamas a iných ozbrojených skupín, voči civilnému obyvateľstvu sú neospravedlniteľné.

EÚ zároveň uviedla, že Izrael má právo brániť svoje obyvateľstvo pred takýmto druhom útokov, jeho odpoveď však nesmie byť neprimeraná. "Okamžité zastavenie násilností je v záujme každej strany," zdôraznili diplomati v spoločnom dokumente.

Diplomati EÚ okrem toho upozornili, že súčasná krízová situácia opäť podčiarkla potrebu urýchleného prijatia riešenia, ktoré predvída vytvorenie dvoch rovnocenných štátov, žijúcich bok po boku v mieri a porozumení. Diplomati v spoločne vydanom stanovisku zdôraznili, že EÚ bude aj naďalej pokračovať na realizácii tohto úsilia.

Erdogan: Izrael pácha v Gaze teroristické činy

Turecký premiér Tayyip Erdogan obvinil dnes Izrael, že bombardovaním Gazy pácha "teroristické činy".

"Tí, ktorí spájajú islam s terorizmom, zatvárajú oči pred hromadným zabíjaním moslimov, odvracajú tváre od masakier detí v Gaze," povedal Erdogan v Istanbule. "Z tohto dôvodu hovorím, že Izrael je teroristický štát a jeho činy sú teroristické akty," cituje tureckého premiéra agentúra Reuters.

Izrael od 14. novembra v rámci operácie Oblačný stĺp ostreľuje v pásme Gazy predpokladané pozície hnutia Hamas, domy jeho vojenských veliteľov a sklady zbrojného arzenálu, čo je odveta za palestínske raketové údery na ciele v južnom Izraeli.

Kým počet obetí izraelskej operácie voči Palestínčanom sa neustále zvyšuje - dnešná bilancia agentúry AP hovorí o 94 obetiach, z čoho 50 sú civilisti; počet izraelských obetí zostáva nateraz nezmenený - pri raketovom útoku na dedinu Kirjat Malachi prišli minulý štvrtok o život traja Izraelčania.

Vodca Hamasu tvrdí, že o prímerie požiadal Izrael, židovský štát to však poprel

Exilový vodca radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Chálid Mašál dnes vyhlásil, že palestínske zbrane "zaskočili" Izrael, a že židovský štát nedosiahol svoje ciele v Gaze.

"Zbrane odporu zaskočili nepriateľa nepripraveného," uviedol Mašál na tlačovej konferencii v egyptskej Káhire. Konala sa v čase, keď Egypt tvrdil, že sa už blíži k zabezpečeniu prímeria medzi oboma stranami.

Mašál oznámil, že o prímerie požiadal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Nech už vojnu začal ktokoľvek, musí ju aj ukončiť," dodal vodca Hamasu. Čoskoro po tomto vyhlásení však Izrael poprel, že Netanjahu požiadal o prímerie v konflikte v Gaze. "Tvrdenie Hamasu, že údajne o prímerie prosil Izrael, je asi také presné ako tvrdenia hnutia, že zostrelilo vojenské lietadlo F-15 alebo zaútočilo na Kneset (parlament)," uviedol vysokopostavený predstaviteľ izraelskej vlády.

Mašál na tlačovej konferencii v Káhire tiež povedal, že Palestínčania musia skoncovať s rozpormi a nejednotnosťou. Vyzval ich, aby sa zjednotili pod jedinou víziou. Na mysli mal rozdielnosti v postojoch medzi radikálnym hnutím Hamas, ktoré ovláda palestínske pásmo Gazy, a umierneným hnutím Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktoré vládne na západnom brehu Jordánu.

Vodca Hamasu takisto vyzval organizácie na ochranu ľudských práv, aby "odkryli" a zverejnili izraelské "zločiny" proti Gaze, najmä tie, spáchané proti deťom a civilistom.

Mašál ďalej požiadal o podporu Egypt, ktorý má spoločné hranice s Gazou aj s Izraelom. Egyptom sprostredkované rozhovory na dosiahnutie prímeria medzi Palestínčanmi a židovským štátom prebiehajú, ale Hamas neustúpi žiadnym izraelským podmienkam, upozornil vodca. Dodal, že prímerie možno dosiahnuť, ale môže dôjsť aj k vystupňovaniu situácie a Hamas je pripravený na všetky možnosti.

Mašál tiež varoval Izrael, že ak spustí pozemnú inváziu v pásme Gazy, nakoniec dospeje k záveru, že urobil "chybu".

Izrael cielil pri leteckom útoku na militanta, keď usmrtil 10 civilistov

Cieľom nedeľňajšieho izraelského útoku bol vysokopostavený veliteľ militantného palestínskeho hnutia Hamas, keď lietadlo bombardovalo dom rodiny Dalúovcov v severnej časti mesta Gaza a zabilo najmenej desať civilistov. Oznámila to dnes hovorkyňa izraelskej armády.

Terčom izraelského náletu bol veliteľ jednotiek Hamasu určených na odpaľovanie rakiet, Jahjá Rabíja. Ten bol zodpovedný za stovky rakiet vystrelených na Izrael, uviedla pre nemeckú tlačovú agentúru DPA hovorkyňa a podplukovníčka Avital Lejbovičová.

Hovorkyňa povedala, že Izrael mal špionážne informácie, podľa ktorých sa mal Rabíja ukrývať v dome rodiny Dalúovcov. Zrejme však stihol ujsť ešte predtým, ako vojenské lietadlo F-16 vystrelilo rakety na trojposchodovú budovu a zmenilo ju na trosky. Hovorkyňa nedokázala vysvetliť, prečo Izrael nevedel, že dom je v čase náletu plný civilistov.

Pri nálete prišlo o život štyri z detí rodiny Dalúovcov vo veku jeden až sedem rokov, ako aj ich matka, dve staré matky a druhá manželka majiteľa domu. Informovalo o tom Centrum pre ľudské práva so sídlom v Gaze.

Nemecký minister zahraničných vecí apeloval na dosiahnutie prímeria

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle dnes požadoval od všetkých zúčastnených strán konfliktu v pásme Gazy, aby vyvíjali úsilie na dosiahnutie prímeria.

Westerwelle, ktorý je na návšteve Izraela, zdôraznil, že má "najväčší význam" usilovať sa o zmiernenie eskalácie konfliktu a o mier.

Ako ďalej dodal nemecký šéf diplomacie, treba hovoriť o tom, ako dosiahnuť prímerie, pretože to je "kľúč ku všetkému". Westerwelle rokoval s izraelským ministrom zahraničných vecí Avigdorom Liebermanom.

Lieberman vyjadril nádej, že západné krajiny majú pochopenie pre želanie Izraela - žiť v bezpečí, uviedla tlačová agentúra DPA.