Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Najvyšší lídri EÚ vyjadrili dôveru rumunskému predsedníctvu

Budova koncertnej siene osvetlená v národných farbách pri príležitosti začiatku predsedníctva Rumunska v Rade EÚ v Bukurešti 10. januára 2019. Foto: TASR/AP

Premiérka Dancilaová zdôraznila, že Rumunsko sa dôstojne zhostí svojho mandátu v Rade EÚ, a upozornila, že Rumuni si zaslúžia v rovnaký rešpekt, práva a výhody ako občania všetkých ostatných krajín.

Bukurešť 11. januára (TASR) - Slávnostné otvorenie historicky prvého rumunského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa vo štvrtok večer konalo v Bukurešti v sídle Rumunskej filharmónie a na ktorom vystúpili najvyšší lídri EÚ, sa nieslo v znamení potreby ochraňovať základné hodnoty, na ktorých je vystavaná súčasná Európa.

Na ceremoniáli, ktorý spestrilo hudobné vystúpenie Európskeho orchestra špeciálne vytvoreného hudobníkmi zo všetkých členských krajín EÚ, s prejavmi vystúpili predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, predseda Európskej rady Donald Tusk a tiež rumunský prezident Klaus Iohannis, rumunská premiérka Viorica Dancilaová, šéf rumunského Senátu Calin Popescu-Tariceanu a podpredseda Poslaneckej snemovne Florin Iordache.

Iohannis pripomenul, že Rumunsko po dvanástich rokoch od vstupu do Únie dokazuje, že vie zvládnuť "vedúcu úlohu na európskej úrovni". Spresnil, že hlavným cieľom predsedníctva je posilniť Európu, aby bola súdržnejšia, jednotnejšia a silnejšia, lebo EÚ je stále úspešný, výkonný a životaschopný projekt, čoho dôkazom je aj viac ako 60 rokov mieru v priestore Únie.

Premiérka Dancilaová zdôraznila, že Rumunsko sa "dôstojne" zhostí svojho mandátu v Rade EÚ, a upozornila, že Rumuni si zaslúžia v Európe rovnaký rešpekt, práva a výhody ako občania všetkých ostatných krajín. Podľa jej slov Bukurešť nechce minimalizovať význam výziev, ktoré stoja pred predsedníctvom, a bude na ne reagovať odhodlane.

Tajani si vyslúžil potlesk publika za výzvu členským štátom EÚ, aby prestali blokovať vstup Rumunska do schengenského priestoru, kam podľa jeho slov táto krajina dávno patrí. Zdôraznil, že vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu bude prospešný pre všetky európske krajiny, a vyjadril nádej, že k tomu dôjde ešte počas rumunského predsedníctva.

Podobné slová mal aj Juncker, ktorý uviedol, že "Rumunsko má svoje miesto v strede Európskej únie" a prirodzené miesto Rumunska je aj v centre schengenského priestoru. Šéf eurokomisie, ktorý mal začiatkom roka kritické vyjadrenia na adresu pripravenosti krajiny zhostiť sa tejto úlohy, vo svojom prejave hovoril aj o výzvach právneho štátu. "Európska únia sa skladá z kompromisov, ale keď príde na podporu právneho štátu a boj proti korupcii, nie je možný kompromis," podotkol. Možno to vnímať ako odkaz súčasnej ľavicovo-centristickej vláde v Bukurešti, ktorá sa snaží úpravou zákonov zmierniť boj proti korupcii.

Najväčší potlesk však patril Tuskovi, ktorý všetkých prekvapil, keď celý svoj príhovor povedal v rumunčine a počas vystúpenia citoval rumunských filozofov, spisovateľov a básnikov. Zdôraznil, že je presvedčený o tom, že Rumunsko urobí všetko pre to, aby bránilo záujmy Európy počas svojho funkčného obdobia na čele EÚ, a že vláda v Bukurešti bude klásť dôraz na rešpektovanie pravidiel.

"V našom rýchlo sa rozvíjajúcom svete, v ktorom nás budúcnosť každodenne prekvapuje, dodržiavanie pravidiel a pripútanosť k princípom bude zohrávať zásadnú úlohu," upozornil Tusk. Dodal, že výzvy budú vždy existovať, a preto sa ne treba pozerať ako rumunský spisovateľ Andrei Plešu: "Všetky prekážky sa nám zdajú ako steny. Riešením je ich považovať za zrkadlá alebo okná," uviedol Tusk.

Spravodajca TASR Jaromír Novak