Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

NATO potvrdilo podporu Ukrajine na piate výročie anexie Krymu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

NATO odsudzuje aj pokračujúce rozsiahle budovanie vojenských kapacít Ruska na Kryme a je znepokojené plánmi Moskvy ďalším posilňovaním ruskej armády v čiernomorskom regióne.

Brusel 18. marca (TASR) - Ruská federácia pred piatimi rokmi za pomoci násilia voči Ukrajine nezákonne pripojila k svojmu územiu Krymský polostrov. Uviedla to v pondelok Severoatlantická rada (NAC), najvyšší politický orgán NATO.

Severoatlantická rada v správe pre médiá pripomenula, že toto porušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny predstavuje "vážne porušenie medzinárodného práva a veľkú výzvu pre euroatlantickú bezpečnosť". Krajiny NATO podľa uvedeného dokumentu dôrazne odsudzujú tento akt, ktorý neuznávajú a ani nebudú uznávať.

"Opakujeme našu plnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc a teritoriálnych vôd. Krym je územím Ukrajiny," uvádza sa vo vyhlásení.

Dokument rovnako zdôraznil znepokojenie spojencov v súvislosti s porušovaním ľudských práv a zákrokmi voči Ukrajincom, krymským Tatárom a členom iných miestnych komunít, za čím stoja de facto ruské úrady. Podľa NAC ide o mimosúdne popravy, únosy, zmiznutia ľudí, násilie, svojvoľné zadržiavanie, zatknutia a mučenie.

NATO v tejto súvislosti vyzvalo Rusko, aby okamžite ukončilo všetky násilnosti a zneužívania moci na nezákonne pripojenom Kryme, aby prepustilo ukrajinských politických väzňov a rukojemníkov a poskytlo medzinárodným monitorovacím organizáciám prístup na Krym.

"Akékoľvek pokusy o legitimizáciu alebo normalizáciu nezákonnej a nelegitímnej anexie Krymu musia skončiť. Vrátane automatického nanútenia ruského občianstva, vynútených presídlení obyvateľstva, brannej povinnosti v ozbrojených silách Ruskej federácie a nezákonného vedenia ruských volebných kampaní," uvádza sa v dokumente. NATO odsudzuje aj pokračujúce rozsiahle budovanie vojenských kapacít Ruska na Kryme a je znepokojené plánmi Moskvy ďalším posilňovaním ruskej armády v čiernomorskom regióne. Podľa spojencov výstavba mostu ponad Kerčský prieliv predstavuje ďalšie porušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a pre ukrajinskú ekonomiku predstavuje ďalšiu záťaž. Neoprávnené použitie ruskej vojenskej sily proti ukrajinským lodiam a námornému personálu v blízkosti Azovského mora a Kerčského prielivu v novembri 2018 je podľa NATO súčasťou ruských agresívnych akcií v regióne.

"Nie je možné sa vrátiť k obvyklým vzťahom (s Ruskom), kým na ruskej strane nedôjde k jasným a konštruktívnym zmenám, ktoré potvrdia dodržiavanie medzinárodného práva a jeho medzinárodných záväzkov a povinností," uvádza sa v správe NAC.

Spravodajca TASR Jaromír Novak