Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

NATO stanovilo podmienky pre prácu s Ruskom na bezpečnostnom návrhu

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Rusko predložilo návrh dokumentov načrtávajúcich bezpečnostné záruky, ktoré zaistia nerozširovanie Aliancie smerom na východ, a chce o nich rokovať s USA a ich spojencami z NATO.

Brusel 17. decembra (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg stanovil v piatok podmienky pre prácu s Ruskom na jeho novom bezpečnostnom návrhu a ponúkol Moskve, že s ňou bude nanovo budovať dôveru medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom, ak pomôže zmierniť napätie s Ukrajinou. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Rusko predložilo návrh dokumentov načrtávajúcich bezpečnostné záruky, ktoré zaistia nerozširovanie Aliancie smerom na východ, a chce o nich rokovať s USA a ich spojencami z NATO. Nie sú známe podrobnosti, ale Kremeľ tvrdí, že vysokopostavený ruský vyslanec je pripravený odcestovať na rozhovory o návrhu do neutrálnej krajiny.

Stoltenberg povedal, že NATO dokumenty dostalo a že "je potrebné viesť s Ruskom akýkoľvek dialóg, ktorý sa bude zaoberať obavami NATO z konania Ruska a bude založený na základných zásadách a dokumentoch európskej bezpečnosti, pričom bude prebiehať súbežne s konzultáciami s európskymi partnermi organizácie NATO, ako je napríklad Ukrajina".

Šéf vojenskej aliancie dodal, že 30 krajín NATO "jasne povedalo, že Rusko musí urobiť konkrétne kroky na zmiernenie napätia, a sme pripravení pracovať na posilňovaní opatrení budujúcich dôveru". Stoltenberg ich nespresnil.

Napätie už ani nemôže byť väčšie. Predstavitelia amerických tajných služieb tvrdia, že Rusko presunulo k svojim hraniciam s Ukrajinou 70.000 vojakov a pripravuje sa na možnú inváziu začiatkom budúceho roka. Moskva popiera, že plánuje útok, hoci v minulosti sa tak už raz stalo. Teraz chce záruky, že Ukrajina sa nikdy nestane členom NATO.

Boje medzi ukrajinskými silami a Ruskom podporovanými separatistami na východe Ukrajiny sa začali po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. Zahynulo už vyše 14.000 ľudí a zničená je hlavná priemyselná oblasť Ukrajiny nazývaná Donbas.

Vyslanci NATO vo vyhlásení zo štvrtka večera varovali, že "vážne posudzujú dôsledky súčasnej situácie pre bezpečnosť aliancie". Dodali, že najväčšia bezpečnostná organizácia na svete je v prípade potreby pripravená posilniť svoju prítomnosť vo východnej Európe, blízko Ruska.