Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Nemecká polícia podnikla razie proti islamistickému združeniu

Na snímke policajt hliadkuje pred Islamským centrom vo Frankfurte nad Mohanom 16. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Hamas pre jeho násilnú činnosť a tisícky obetí označilo za teroristickú organizáciu viacero krajín, napríklad Spojené štáty, Kanada, Izrael, Austrália či Japonsko.

Hamburg 16. novembra (TASR) - Nemecká polícia podnikla vo štvrtok v siedmich spolkových krajinách razie proti islamistickému združeniu, podozrivému z napojenia na šiitské hnutie Hizballáh. Oznámila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, ktorú citovali tlačové agentúry AFP a AP.

Polícia vyšetruje Islamské centrum v Hamburgu (IZH), podozrivé z presadzovania ideológie Iránu a z podpory činnosti Hizballáhu, uviedla nemecká vláda. Libanonský Hizballáh je podporovaný Iránom a v Nemecku je zakázaný.

Podľa ministerstva je činnosť IZH zameraná na šírenie "revolučných predstáv" iránskeho najvyššieho vodcu, ajatolláha Alího Chameneího. Dlhodobo ho preto sleduje domáca spravodajská služba.

"V čase, keď sa mnoho Židov cíti obzvlášť ohrozených, Nemecko nebude tolerovať ani islamistickú propagandu, ani podnecovanie antisemitizmu nepriateľského voči Izraelu," uviedla Faeserová.

Ministerka dodala, že polícia zamerala razie na IZH a sídla piatich pridružených skupín. Nemecké úrady skúmajú, či môže byť IZH zakázané.

Faeserová 2. novembra rozhodla o oficiálnom zákaze činnosti palestínskeho Hamasu a jeho podpory. Rozpustila aj skupinu Samidoun, ktorá stála v Nemecku za oslavami útoku Hamasu na Izrael 7. októbra.

Hamas pre jeho násilnú činnosť a tisícky obetí označilo za teroristickú organizáciu viacero krajín, napríklad Spojené štáty, Kanada, Izrael, Austrália či Japonsko.

Európska únia zaradila Hamas na zoznam teroristických skupín v roku 2001. V roku 2017 aj Súdny dvor Európskej únie v Luxembursku potvrdil, že Hamas je teroristické hnutie.