Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. september 2024Meniny má Václav
< sekcia Zahraničie

Nemeckí aktivisti žalujú vládu za slabý zákon o ochrane klímy

Mladí ľudia protestujú pred Brandenburgskou bránou počas globálneho štrajku za prijatie opatrení na ochranu klímy 29. novembra 2019 v Berlíne, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda plánuje na opatrenia zahrnuté v novom klimatickom balíku vyčleniť do roku 2030 sumu približne 100 miliárd eur.

Berlín 16. januára (TASR) - Viaceré nemecké environmentálne organizácie v stredu oznámili, že podali žaloby na Spolkový ústavný súd, ktoré obviňujú vládu kancelárky Angely Merkelovej, že neprijala dostatočné opatrenia na ochranu klímy. Podľa aktivistov tak vláda porušila základné ľudské práva občanov, informovala agentúra AFP.

Okrem jednotlivcov a aktivistov, medzi ktorými figuruje aj zástupkyňa hnutia Piatky za budúcnosť Luisa Neubauerová, podali žaloby viaceré mimovládne organizácie, napríklad Greenpeace, Deutsche Umwelthilfe (Nemecká environmentálna pomoc), Germanwatch a Zväz pre životné prostredie a ochranu prírody (BUND). K iniciatíve sa pridalo aj desať sťažovateľov z Bangladéša a Nepálu, ktorých krajiny vo veľkej miere ovplyvňuje globálne otepľovanie.

Dovedna boli podľa právnikov podané tri žaloby. Podľa spomínaných organizácií nie je nový nemecký zákon o ochrane klímy, ktorý bol schválený vlani na jeseň, dostačujúci a je v rozpore s ústavou krajiny.

"Ochrana klímy predstavuje ochranu základných práv, uviedol advokát Remo Klinger, ktorý zastupuje žalobcov z Nemecka, Bangladéša a Nepálu. Nemecko musí podľa jeho slov prispieť k tomu, aby zostali zachované základné životné podmienky pre mladé generácie ľudí žijúcich v krajinách, ktoré najviac ovplyvňujú klimatické zmeny.

Nemecká vláda plánuje na opatrenia zahrnuté v novom klimatickom balíku vyčleniť do roku 2030 sumu približne 100 miliárd eur. Zníženie cien vlakových lístkov a zvýšenie cien leteniek má prispieť k tomu, že najväčšia ekonomika v Európe do roku 2030 zníži množstvo emisií skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s ich množstvom z roku 1990.

Merkelová vo svojom novoročnom príhovore spomenula aj výzvu, ktorú predstavuje ochrana životného prostredia. "Globálne otepľovanie a krízy, ktoré z neho vyplývajú, spôsobuje ľudská činnosť. To znamená, že musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme tejto výzve čelili," vyhlásila.