Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. november 2024Meniny má Karol
< sekcia Zahraničie

Nemeckí lídri zdôraznili potrebu bojovať proti antisemitizmu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nad útokom, pri ktorom zahynulo 11 ľudí a ďalších šesť utrpelo zranenia, vyjadril zdesenie.

Pittsburgh 28. októbra (TASR) - Na sobotňajšiu streľbu v pittsburgskej synagóge reagovali v nedeľu aj nemeckí lídri, pričom zdôraznili potrebu s odhodlaním bojovať proti antisemitizmu, informovala v nedeľu agentúra AP.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej slová citoval na Twitteri jej hovorca, vyjadrila pozostalým sústrasť. Podľa nej sa "všetci z nás musia s odhodlaním antisemitizmu postaviť - a to všade".

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nad útokom, pri ktorom zahynulo 11 ľudí a ďalších šesť utrpelo zranenia, vyjadril zdesenie.

Steinmeier v kondolenčnej správe americkému prezidentovi Doanladovi Trumpovi napísal, že "tento odporný čin nám všetkým pripomína, aby sme robili, čo je v našich silách a zasadzovali sa voči nenávisti, násiliu, antisemitizmu a vylúčeniu, a aby sme sa s odhodlaním postavili voči tým, ktorí ich podnecujú".

Útok v pittsburgskej synagóge odsúdil v nedeľu aj pápež František, ktorý streľbu nazval "neľudským násilným činom".

Predpokladaného útočníka, identifikovaného ako 46-ročný Robert Bowers, zadržala po streľbe polícia. Podozrivý podľa polície pred útokom zastával antisemitské názory. Policajtom mal povedať, že chce, aby všetci židia zomreli. Polícia neskôr uviedla, že Bowers zastrelil osem mužov a tri ženy.

Federálna prokuratúra obvinila muža z 29 trestných činov vrátane násilia a porušenia zákonov o občianskych právach a strelných zbraniach.

Ako prejav úcty k obetiam útoku v Pittsburghu štátoch nariadil americký prezident Donald Trump spustiť vlajky na federálnych budovách v celých Spojených na pol žrde.

Trump vyhlásil počas vystúpenia na predvolebnom zhromaždení v Illinois, že streľba v synagóge bola "tým najhorším antisemitským útokom" a "srdcia všetkých Američanov naplnil žiaľ". Vyslovil sa tiež za využívanie trestu smrti pri takýchto zločinoch.