Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Politici žiadajú sankcie voči Schröderovi za jeho väzby na Putina

Na archívnej snímke z 7. mája 2018 Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s bývalým nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom počas zloženia prezidentského sľubu vo Veľkom kremeľskom paláci v Moskve. Foto: TASR/AP

V Nemecku je Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998–2005, vnímaný kontroverzne pre svoju angažovanosť v ruských energetických spoločnostiach a tiež pre svoje proruské názory.

Berlín 27. apríla (TASR) - Uvalenie sankcií voči niekdajšiemu nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi za jeho blízke väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina žiadajú viacerí politici z opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ako aj z koaličnej strany Zelených a zo Slobodnej demokratickej strany (FDP). Exkancelár sa totiž od šéfa Kremľa nedištancoval, ani keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry DPA.

Sociálny demokrat Schröder "patrí na sankčný zoznam osôb, ktoré (zo vzťahov s) Putinom profitujú", povedal pre stredajšie vydanie novín Handelsblatt Moritz Körner z liberálnej FDP. Dodal, že bývalý kancelár je v súčasnosti Putinovým najdôležitejším človekom v Nemecku.

Roderich Kiesewetter z konzervatívnej CDU, ktorý je odborníkom na zahraničnú politiku, takisto apeloval na prijatie sankcií voči Schröderovi. "To, že sa Schröder ešte vždy nedištancoval od Putina a Ruska, ukazuje, ako hlboko je v Putinových službách," povedal pre Handelsblatt.

Sankcie voči Schröderovi a ďalším bývalým európskym politikom, "ktorí sa medzičasom zapredali Vladimirovi Putinovi", požaduje aj Reinhard Bütikofer zo strany Zelených.
Na archívnej snímke z 1. júla 2020 bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder gestikuluje počas vypočutia o projekte plynovodu Nord Stream 2 v hospodárskom výbore Bundestagu v Berlíne.
Foto: TASR/AP

V Nemecku je Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998–2005, vnímaný kontroverzne pre svoju angažovanosť v ruských energetických spoločnostiach a tiež pre svoje proruské názory. Aj po napadnutí Ukrajiny zostal vo funkcii predsedu predstavenstva ruského štátneho ropného gigantu Rosnefť, ako aj na poste člena predstavenstva ruského štátneho energetického gigantu Gazprom.

V najnovšom rozhovore pre noviny The New York Times Schröder obhajoval šéfa Kremľa, čo sa týka obvinení, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny. Povel na masové zabíjanie podľa neho zrejme vydali nižšie postavení predstavitelia, a nie samotný Putin.

Predsedníčka Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Saskia Eskenová vyzvala Schrödera, aby po takmer 60 rokoch vystúpil zo strany.