Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Nemecko zakázalo akékoľvek aktivity spojené s Islamským štátom

Thomas de Maiziere Foto: TASR/AP

Zákaz sa vzťahuje na akúkoľvek účasť v Islamskom štáte i na propagandu prostredníctvom sociálnych sietí na internete, pri demonštráciách či nábore bojovníkov.

Berlín 12. septembra (TASR) - Stúpenci teroristov z hnutia Islamský štát (IS) mohli doposiaľ v Nemecku otvorene ukazovať svoju vlajku či iné symboly. Teraz sa to však mení - propaganda, zhromažďovanie finančných darov či nábor bojovníkov sú v Nemecku od dnešného dňa zakázané, informovala agentúra DPA.

Spolková vláda zakázala dnes v krajine všetky aktivity teroristických milícií z organizácie Islamský štát.

"Musíme zabrániť tomu, aby radikalizovaní islamisti viedli svoj džihád v našich mestách," povedal na tlačovej konferencii v Berlíne nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere.

Zákaz sa vzťahuje na akúkoľvek účasť v Islamskom štáte i na propagandu prostredníctvom sociálnych sietí na internete, pri demonštráciách či nábore bojovníkov. Zakázané je v Nemecku odteraz aj nosenie symbolov organizácie či zhromažďovanie finančných darov.

De Maiziere hovoril o dôležitom kroku v boji proti medzinárodnému terorizmu a v záujme bezpečnosti Nemecka. Ako zdôraznil, každé porušenie zákazu bude trestným činom. Symboly IS na internete budú vymazané; na to slúžia kontakty so správcami sietí, cituje DPA. V súvislosti s možnými raziami proti stúpencom IS či inými policajnými opatreniami nemecký minister vnútra podrobnosti neuviedol.

Scenár hrozby v Nemecku sa zmenil návratom radikalizovaných bojovníkov zo Sýrie a Iraku, povedal de Maiziere. "My nevieme, čo robia. Môže sa však stať, že tu cvičia útoky," dodal.

Aj v Nemecku sa na internete dá nájsť propaganda Islamského štátu znevažujúca ľudské práva, povedal de Maiziere. IS verbuje svojich stúpencov cielene a agresívne, a to aj v nemčine, upozornil. Cestovanie mladých islamistov do Sýrie a Iraku je dôvodom na vážne obavy, dodal šéf rezortu obrany Nemecka.

Zo 400 mužov a žien, ktorí vycestovali z Nemecka, sa veľká časť ocitla v pôsobisku Islamského štátu. Existujú náznaky, že viac než 40 z nich prišlo o život; niektorí ako samovražední atentátnici v Iraku. Viac než 100 islamistov sa vrátilo, "mnoho z nich frustrovaných, ďalší však s bojovými skúsenosťami. Naučili sa nenávidieť a zabíjať," varoval de Maiziere.

Podľa poznatkov americkej tajnej služby CIA má Islamský štát v súčasnosti v Iraku a Sýrii 20.000-31.500 členov. Počet stúpol po zintenzívnenom nábore od júna, informovala spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na hovorcu CIA.