Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Nemecko: Kým Británia neoznámi brexit, nebudú neformálne rokovania

Na archívnej snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a jej hovorca Steffen Seibert. Foto: TASR/AP

Hovorca nemeckej vlády dnes uviedol, že kým Británia neaktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, nebudú sa konať žiadne neformálne rokovania o podmienkach odchodu Británie z EÚ.


Berlín 27. júna (TASR) - Hovorca nemeckej vlády dnes uviedol, že kým Británia neaktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, nebudú sa konať žiadne neformálne rokovania o podmienkach odchodu Británie z EÚ.

Článok 50 definuje vystúpenie členskej krajiny z EÚ a stanovuje, dokedy sa Británia a EÚ budú musieť dohodnúť na podmienkach odchodu, a to do dvoch rokov. Nedefinuje však, dokedy musí krajina oficiálne oznámiť Európskej únii svoj odchod a článok aktivovať, keď o ňom občania predtým rozhodli v referende.

Premiér David Cameron, ktorý kvôli brexitu v októbri podá demisiu, uviedol, že kým Británia pristúpi k aktivovaniu článku 50, môže to trvať niekoľko mesiacov. Viacerí lídri európskych štátov však na Britániu vyvíjajú tlak, aby tento proces začala okamžite.

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, Steffen Seibert, dnes v Berlíne uviedol, že ak na to britská "vláda potrebuje primeraný čas, rešpektujeme to, ale neistota nemôže trvať večne".

Seibert zdôraznil, že neoficiálne predbežné rokovania o podmienkach brexitu sa začnú až vtedy, keď Británia oficiálne oznámi svoj odchod z EÚ.

Viaceré západné médiá si všímajú, že Merkelovej sa opäť vyčíta váhavosť a miernosť v situácii, ktorá je pre EÚ krízová. Pripomenuli, že rovnako sa správala aj počas finančnej krízy v Grécku v rokoch 2010-11, ako aj počas globálnej krízy na finančných trhoch v roku 2008.

Merkelovej blízky spojenec Peter Altmaier počas víkendu dokonca vyhlásil, že londýnska politická elita by mala mať možnosť opätovne zvážiť dôsledky odchodu Británie z EÚ.

Merkelová sa dnes v Berlíne stretne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, talianskym premiérom Matteom Renzim a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Témou ich rokovania bude práve brexit.

Renzi a Hollande sú prívržencami rýchleho odchodu Británie z EÚ a budú sa zrejme snažiť presvedčiť Merkelovú, že v kauze brexit by tempo Británii mala určovať Európa, a nie naopak.


Renzi: Európski lídri potrebujú guráž, jasnozrivosť a inteligenciu

Taliansky premiér Matteo Renzi dnes vyhlásil, že Európska únia si nemôže dovoliť stráviť rok diskusiami o tom, akými postupmi by sa malo realizovať vystúpenie Británie. Išlo by podľa neho o najhoršiu cestu, ako by sa mohla únia teraz vydať, informovali agentúry DPA a AP.

Matteo Renzi
Foto: TASR/AP Photo


Renzi poukázal na to, že EÚ "strávila rok rokovaniami" zameranými na splnenie požiadaviek Londýna ohľadom členstva v únii pred britským referendom o členstve v únii.

"To posledné, čo by Európa mala robiť, je pustiť sa do rok trvajúcich diskusií o procedúrach," povedal Renzi v talianskom Senáte pred cestou do Berlína, kde bude popoludní hovoriť o brexite s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Tohtotýždňový summit EÚ "nebude posledným", na ktorom bude dominovať téma vystúpenia Británie, zdôraznil Renzi. Tieto stretnutia sa však podľa neho musia sústrediť viac na oživenie EÚ ako na postupy v súvislosti s brexitom.

Renzi dodal, že európski lídri potrebujú "guráž, jasnozrivosť a inteligenciu", pričom teraz nie je čas na improvizáciu. EÚ by sa tiež "mala zaoberať o trocha viac sociálnymi otázkami a o trocha menej byrokratickými otázkami".