Merz, predseda kresťanských demokratov (CDU), takéto riešenie navrhol v reakcii na minulotýždňový útok nožom, pri ktorom afganský žiadateľ o azyl dobodal na smrť dvoch ľudí vrátane dieťaťa.
Merz, predseda kresťanských demokratov (CDU), takéto riešenie navrhol v reakcii na minulotýždňový útok nožom, pri ktorom afganský žiadateľ o azyl dobodal na smrť dvoch ľudí vrátane dieťaťa. Opozičný líder vo svetle týchto udalostí uviedol, že Nemecko desať rokov presadzovalo chybnú azylovú a migračnú politiku, a vyzval na stále kontroly na nemeckých hraniciach. V prípade víťazstva vo februárových voľbách taktiež prisľúbil zákaz vstupu do krajiny všetkým, ktorí nemajú platné vstupné doklady.
"Budeme určite potrebovať 8000 až 10.000 ďalších policajtov, aby sme mohli zaručiť komplexnú ochranu hraníc," uviedol v reakcii na návrh Merza šéf policajných odborov Andreas Rosskopf. Upozornil, že už teraz je na hraniciach nasadených 1000 príslušníkov poriadkovej polície, ktorí poskytujú podporu pravidelným hraničným hliadkam. V tejto súvislosti preto vyzval na širšiu personálnu reformu policajného zboru.
Rosskopf taktiež zdôraznil, že Nemecko nemá dostatok pokročilých technológií na ochranu hranice, pričom spomenul prieskumné drony a skenery evidenčných čísel vozidiel.
Merzov návrh v stredu kritizoval aj dočasný rakúsky kancelár Alexander Schallenberg, ktorý privítal zmenu nemeckého postoja v otázke migrácie, avšak upozornil, že krajina sa musí riadiť pravidlami schengenského priestoru. V tejto súvislosti vyzval na hľadanie spoločných európskych riešení. "Ak začneme všetci jednotlivo dvíhať padacie mosty, všetci budeme chudobnejší a nikto nebude v bezpečí," vyhlásil Schallenberg.