Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

Nemecko plánuje deportovať exšéfa Islamského centra v Hamburgu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Mohammad Mofatteh (57) má teraz dva týždne na to, aby opustil Nemecko.

Berlín 29. augusta (TASR) - Nemecko plánuje deportovať bývalého riaditeľa Islamského centra v Hamburgu (IZH), ktorému v júli zakázalo činnosť pre podozrenie z napojenia na Irán a libanonské hnutie Hizballáh. O deportácii vo štvrtok informovala hovorkyňa ministerstva vnútra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohammad Mofatteh (57) má teraz dva týždne na to, aby opustil Nemecko. V prípade, že termín nedodrží, hrozí mu deportácia, spresnila hovorkyňa. Zároveň sa do Nemecka nebude môcť vrátiť - ak to spraví, môžu ho poslať na tri roky do väzenia.

Minister vnútra pre spolkovú krajinu Hamburg Andy Grote podľa svojich slov považuje deportáciu Mofatteha za ďalší "logický krok" proti zakázanému Islamskému centru. "Jeho pobyt v Nemecku sa ako najvyššieho náboženského predstaviteľa neľudského režimu v Teheráne skončil," vyhlásil Grote.

Nemecký rezort vnútra predtým uviedol, že IZH fungovalo ako priamy zástupca najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího a snažilo sa v Nemecku vyvolať islamskú revolúciu. Nemecká spravodajská služba zaradila IZH medzi extrémistické organizácie.

Irán si v reakcii na toto rozhodnutie predvolal nemeckého veľvyslanca v Teheráne a minulý týždeň zatvoril nemecký jazykový inštitút v Teheráne, čo sa podľa AFP javí ako odvetný krok.

V Nemecku sú deportácie v súčasnosti jednou z hlavých tém politikov. Súvisí to aj s minulotýždňovým útokom v meste Solingen, kde muž nožom zabil dvoch mužov a jednu ženu a ďalších osem osôb zranil.

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Krátko po čine sa na polícii prihlásil 26-ročný Sýrčan, ktorého zatkli ako podozrivého. Neskôr sa ukázalo, že mu zamietli žiadosť o azyl a vlani mal byť deportovaný do Bulharska, kde vstúpil na územie EÚ. K deportácii však nedošlo, pretože muž sa skrýval. Po niekoľkých mesiacoch sa opäť objavil a následne bol prevezený do Solingenu.

Útok v Solingene opätovne rozprúdil ostrú debatu o prisťahovalectve v Nemecku. Spolkový kancelár Olaf Scholz už prisľúbil urobiť všetko preto, aby sa "zabezpečila repatriácia a deportácia tých, ktorí v Nemecku nemôžu a nesmú zostať".