Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Nemecko po poprave Šármahda zatvorí iránske konzuláty

Snímka z protestu proti poprave nemecko-iránskeho občana Džamšída Šármahda neďaleko nemeckého ministerstva zahraničných vecí v Berlíne 28. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Tridsaťdva zamestnancov konzulátov v prípade, že nemá nemecké občianstvo, stratí právo žiť v Nemecku a musí opustiť krajinu.

Berlín 31. októbra (TASR) - Nemecko zatvorí všetky tri iránske konzuláty na svojom území v reakcii na popravu nemecko-iránskeho občana Džamšída Šármahda, oznámila vo štvrtok nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Opakovane a jednoznačne sme Teheránu dali najavo, že poprava nemeckého občana bude mať vážne dôsledky," uviedla Baerbocková vo vyhlásení pred zástupcami médií, v ktorom oznámila zatvorenie iránskych konzulátov v Mníchove, Hamburgu a Frankfurte.

Tridsaťdva zamestnancov konzulátov v prípade, že nemá nemecké občianstvo, stratí právo žiť v Nemecku a musí opustiť krajinu, píše DPA. Iránske veľvyslanectvo zostane naďalej otvorené.

Iránske justičné orgány v pondelok oznámili popravu 69-ročného Šármahda. Na smrť ho odsúdili ešte na jar 2023 v kontroverznom procese na základe obvinení z terorizmu. Uznali ho za vinného z plánovania útoku na mešitu v roku 2008, pri ktorom zahynulo 14 ľudí a ďalších 300 sa zranilo, ako aj zo spolupráce so zahraničnými spravodajskými službami.

V reakcii na popravu Nemecko v stredu stiahlo svojho veľvyslanca z Iránu a predvolalo si chargé d'affaires iránskeho veľvyslanectva v Berlíne, aby mu tlmočilo svoj protest. Nemecký kancelár Olaf Scholz označil popravu nemecko-iránskeho občana za škandál.

"Fakt, že táto poprava sa konala v čase najnovšieho vývoja na Blízkom východe, ukazuje, že (iránsky) diktátorský, nespravodlivý režim... nekoná v súlade s bežnou diplomatickou logikou," povedala nemecká ministerka. "Nie bezdôvodne sú naše diplomatické vzťahy už teraz na historicky najnižšej úrovni," dodala.

Teherán obhajuje popravu Šármahda a tvrdí, že "nemecký pas nikomu neposkytuje beztrestnosť a už vôbec nie teroristovi".

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell popravu Šármahda odsúdil a vyhlásil, že Únia zvažuje opatrenia voči Iránu.

Šármahd sa narodil v Iráne, mal však aj nemecké občianstvo a trvalý pobyt v USA. Iránska tajná služba ho zadržala v auguste 2020 v Dubaji a previezla do Iránu.

Irán Šármahda obvinil z vedenia skupiny Tondar (Hrom), ktorej cieľom je zvrhnúť iránsku vládu a obnoviť monarchiu v krajine. Iránska vláda túto skupinu považuje za teroristickú. Šármahdovi príbuzní a ľudskoprávni aktivisti obvinenia voči nemu dôrazne odmietli.