Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Rakúskom o ďalších 6 mesiacov

Nancy Faeserová, spolková ministerka vnútra, oznamuje výsledky utečeneckého summitu a odpovedá na otázky novinárov na tlačovej konferencii na ministerstve vnútra v nemeckom Berlíne v utorok 11. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Počet žiadostí o azyl sa v posledných mesiacoch zvýšil, rovnako ako aj počet neoprávnených prekročení (hraníc), uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Berlín 11. októbra (TASR) - Nemecko predĺži od novembra kontroly na hraniciach s Rakúskom o ďalších šesť mesiacov s cieľom "zabrániť nelegálnym" vstupom migrantov. V utorok to po rokovaniach so zástupcami spolkových krajín a miestnych samospráv ohlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Avizovala tiež zintenzívnenie kontrol na hraniciach s Českou republikou. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Ministerka zároveň oznámila, že vláda dá k dispozícii ubytovacie kapacity vo vlastníctve štátu pre ďalších 4000 utečencov. Cieľom je poskytnúť tak pomoc mestám a obciam, ktoré zápasia s tým, ako ubytovať vyše 1,1 milióna migrantov a utečencov, ktorí do krajiny prišli v tomto roku. Ide prevažne o ľudí z Ukrajiny, ale aj zo Sýrie či z Afganistanu.

Faeserová zdôraznila, že "zdieľame zodpovednosť za zastavenie nelegálnych vstupov, aby sme mohli naďalej pomáhať ľuďom, ktorí v tejto kríze naliehavo potrebujú našu podporu".

Ministerka predtým vyjadrila znepokojenie nad zvyšujúcim sa počtom utečencov, ktorí prichádzajú do Nemecka z Blízkeho východu prostredníctvom tzv. balkánskej cesty.

"Počet žiadostí o azyl sa v posledných mesiacoch zvýšil, rovnako ako aj počet neoprávnených prekročení (hraníc)," povedala Faeserová. Priblížila, že sa tak nedeje len v Nemecku, ale "pozdĺž celých vonkajších hraníc Európskej únie". Dodala, že z tohto dôvodu je nutné zaviesť isté limity.

Agentúra DPA pripomína, že v porovnaní s vlaňajškom stúpol počet žiadostí o azyl v Nemecku o 35 percent.

Nemecko tiež ostro kritizovalo vládu Srbska, ktoré je kandidátskou krajinou na vstup do EÚ, za bezvízový režim s niektorými krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ. AP vysvetľuje, že do Srbska cestujú vo veľkých počtoch napríklad indickí občania, ktorí sa odtiaľ následne snažia cez balkánsku trasu dostať do bohatších západoeurópskych krajín. "Srbský vízový režim je neprijateľný," povedala Faeserová. "Aj toto prispieva k pohybom na balkánskej trase. Srbsko musí prispôsobiť svoje vízové pravidlá pravidlám EÚ," ako podľa jej slov požaduje Berlín.