Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Nemecko rokuje s Indiou o likvidácii jej toxického odpadu

Na archívnej snímke z 5. decembra 1984 muži nesú do nemocnice dve deti, ktoré oslepli pri havárii továrne americkej spoločnosti Union Carbide v indickom meste Bhópál. Foto: TASR/AP Photo

V roku 1984 sa stala jedna z najväčších priemyselných katastrof. V indickom meste Bhópál explodovala továreň americkej spoločnosti Union Carbide.

Eschborn 24. mája (TASR) - Viac ako 27 rokov po jednej z najväčších priemyselných katastrof novodobej histórie, ktorá si v indickom Bhópale 3. decembra 1984 a v nasledujúcich dňoch vyžiadala až 10.000 obetí a na následky ktorej zomrelo iba do roku 1994 okolo 25.000 ľudí, sa bude možno 350 ton toxického odpadu z Indie likvidovať v Nemecku.

Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu nemeckej štátnej Spoločnosti pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ) v Eschborne, podľa ktorého túto inštitúciu oslovila indická vláda. O celej záležitosti prebiehajú v súčasnosti rokovania. GIZ v minulosti opakovane dokázala, že dokáže bezpečne zlikvidovať jedovatý odpad.

K spomínanému nešťastiu došlo v továrni na pesticídy, z ktorej uniklo do ovzdušia v miliónovej indickej metropole okolo 40 ton prudko jedovatej chemikálie metylizovyanát. Stalo sa tak po tom, čo sa v noci na 3. decembra 1984 dostala do nádrže so 42 tonami tejto chemikálie asi tona vody, podľa niektorých po sabotáži, podľa iných v dôsledku nedbalosti alebo technickej poruchy.

Chemikália sa po kontakte s vodou začala variť a následne po rozbití bezpečnostných ventilov unikla v podobe toxického mraku do okolia. Celý proces sprevádzal vznik nových a nových jedovatých látok, ktoré spiacim občanom prinášali zväčša istú smrť alebo v tom najlepšom prípade vážne zdravotné problémy. Na chronické ťažkosti trpelo následne až 100.000 ľudí.