V novembri pravdepodobne čínska loď prerušila telekomunikačné káble medzi Švédskom a Litvou a medzi Nemeckom a Fínskom.
Nemecko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Švédsko reagujú summitom vo fínskej metropole na nedávne incidenty, pri ktorých boli zrejme úmyselne poškodené elektrické vedenia a telekomunikačné káble uložené na dne Baltského mora.
V novembri pravdepodobne čínska loď prerušila telekomunikačné káble medzi Švédskom a Litvou a medzi Nemeckom a Fínskom.
Kábel Estlink 2 spájajúci Fínsko a Estónsko a ďalšie štyri komunikačné káble boli prerušené 25. decembra vo Fínskom zálive. V tom čase sa v oblasti pohyboval tanker Eagle S plaviaci sa pod vlajkou Cookových ostrovov, patriaci zrejme do tzv. ruskej tieňovej flotily, ktorú Moskva používa na obchádzanie sankcií uvalených za inváziu na Ukrajinu, napríklad pri preprave ropy.
V reakcii na tieto incidenty sa Severoatlantická aliancia (NATO) rozhodla výrazne posilniť svoju prítomnosť v Baltskom mori. Švédska vláda v nedeľu oznámila, že na ochranu podmorskej infraštruktúry vyčlení tri vojenské lode a prieskumné lietadlo ASC 890. Pobrežná stráž poskytne štyri lode, ďalších sedem bude v pohotovosti.
Podľa informácií DPA sa na tejto operácii zúčastní celkovo približne desať námorných lodí. Estónska námorná loď už hliadkuje vo Fínskom zálive, svoje plavidlá poskytne aj Fínsko.