Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Zahraničie

Nepál je už 10 rokov republikou: Monarchiu zrušili po 239 rokoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Členovia nepálskeho parlamentu už 18. mája 2006 jednohlasne schválili plán na drastické obmedzenie právomocí monarchu.

Káthmandu 28. mája (TASR) - Zrušenie 239-ročnej monarchie v Nepále vyhlásením tejto himalájskej krajiny za republiku odhlasovalo tamojšie ústavodarné zhromaždenie pred desiatimi rokmi - dňa 28. mája 2008. Išlo o kľúčovú požiadavku bývalých maoistických povstalcov, aby sa mohla skončiť desaťročná vojna, ktorá si vyžiadala vyše 13.000 obetí na životoch.

V 13. storočí bolo územie Nepálu zjednotené dynastiou Malla, ktorá podľahla v 16. storočí Gurkhom. Tí ovládli krajinu a opäť ju zjednotili pod svoju dynastiu (1768/1769). V rokoch 1814-1816 však prebehla britsko-nepálska vojna, po ktorej krajinu obsadili Briti. Neskôr bola spravovaná v rámci Britskej Indie ako jeden z tzv. východoindických protektorátov.

Súčasne vnútri krajiny držala moc v rokoch 1846-1951 rodová dynastia Ránov, ktorá podporovala britský vplyv. V roku 1923 Británia priznala Nepálu nezávislosť. V roku 1951 boli Ránovia zvrhnutí a bola obnovená moc kráľovskej dynastie v rámci vytvorenej konštitučnej monarchie.

V roku 1960 kráľ zrušil ústavu, ale po opakovaných nepokojoch bol jeho nástupca nútený v roku 1990 sľúbiť znovuzavedenie ústavy a ďalšie reformy.

V roku 1991 sa konali v monarchii prvé slobodné voľby, ale krajina sa stále zmietala v kríze. Maoistickí povstalci viedli stále ozbrojený boj za pád nepálskej monarchie, využívali často výzvy na generálny štrajk a obvykle vandalským spôsobom vyčíňali.

Celou krajinou napokon otriasla tragédia v kráľovskej rodine. Nepálsky kráľ Biréndra, kráľovná Ajšvarijá a ďalší poprední členovia nepálskej kráľovskej rodiny sa 1. júna 2001 stali obeťami masakry, ku ktorej došlo v kráľovskom paláci v hlavnom meste Káthmandu.

Korunný princ Dipéndra zastrelil deväť najbližších členov kráľovskej rodiny. Päť ďalších členov kráľovskej rodiny utrpelo zranenia. Dipéndra, syn kráľovského páru, potom obrátil zbraň proti sebe. Po masakre nepálska štátna rada 2. júna 2001 prekvapujúco vyhlásila korunného princa Dipéndru, ktorý upadol po masakre do kómy, za novú hlavu monarchie.

Nový kráľ Dipéndra zomrel 4. júna 2001 na následky vážnych strelných zranení. Za jeho nástupcu vymenovali Dipéndrovho strýka princa Gjánéndru. Za prísnych bezpečnostných opatrení sa 4. júna 2001 uskutočnila jeho korunovácia.

Členovia nepálskeho parlamentu už 18. mája 2006 jednohlasne schválili plán na drastické obmedzenie právomocí monarchu. Uznesenie historického významu sa zrodilo menej než mesiac po tom, ako bol kráľ Gjánéndra v dôsledku dlhotrvajúcich masových protestov prinútený obnoviť činnosť parlamentu a odovzdať najvyššiu moc v krajine vláde zloženej z členov viacerých strán. Nepálsky parlament 11. júna 2006 podporil rozhodnutie zbaviť kráľa Gjánéndru práva veta a moci nad legislatívou.

Predstavitelia maoistických vzbúrencov oznámili 18. septembra 2007 koniec dočasnej vlády v Nepále, keď sa im nepodarilo dosiahnuť dohodu s premiérom Giridžom Prasádom Koirálom o zmene ústavy. Dočasná vláda od svojho nástupu čiastočne oklieštila právomoci kráľa vrátane skoncovania s jeho riadením armády.

Nepálsky prechodný parlament 28. decembra 2007 odhlasoval návrh plánu zániku monarchie s tým, že Nepál sa stane federálnou demokratickou republikou. Stalo sa tak po dohode hlavných politických strán v krajine. V 329-člennom parlamente hlasovalo za návrh 270 zákonodarcov a traja boli proti.

Maoisti sa stali po parlamentných voľbách z 10. apríla 2008 najväčšou stranou v nepálskom zákonodarnom zhromaždení, ktoré malo pripraviť návrh novej ústavy, zrušiť nepálsku monarchiu a vypracovať novú legislatívu.

Ústavodarné zhromaždenie Nepálu odhlasovalo 28. mája 2008 zrušenie monarchie vyhlásením krajiny za republiku. Členovia osobitného zhromaždenia, ktoré malo pripraviť novú ústavu, dali nepopulárnemu kráľovi Gjánéndrovi 15 dní na opustenie paláca. Návrh na zrušenie monarchie poslanci schválili pomerom hlasov 560 ku štyrom.

Oficiálne vyhlásenie republiky bolo definitívnou bodkou za nepálskou monarchiou, ktorej predstavitelia sa v posledných rokoch stali po kontroverzných krokoch terčom kritiky.

Zosadený kráľ Gjánéndra odišiel 11. júna 2008 z rozľahlého palácového komplexu v srdci Káthmandu. Vláda mu dovolila žiť v jednej z jeho bývalých loveckých usadlostí mimo hlavného mesta.

Bývalý kráľovský palác v nepálskej metropole Káthmandu 26. februára 2009 sprístupnili verejnosti ako múzeum. Súčasťou múzea je aj expozícia pripomínajúca masaker členov kráľovskej rodiny v roku 2001.

Budovu, v ktorej došlo k masakru, neskôr zbúrali a zostali z nej len zvyšky múrov, v stenách susednej budovy však stále vidno diery po guľkách. Záujem verejnosti pritiahla aj hlavná prijímacia sieň paláca či kráľovská jedáleň a spálňa.