Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Maďarsko stále nemá termín ratifikácie vstupu Švédska do NATO

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Ratifikácia vstupu škandinávskej krajiny do Aliancie sa v Maďarsku odkladá už vyše trištvrte roka.

Budapešť 19. apríla (TASR) - Maďarský parlament stále nemá určený dátum, kedy by mali poslanci ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Odklad hlasovania v zákonodarnom zbore vládna strana Fidesz už ani nezdôvodňuje, konštatovalo v stredu internetové vydanie denníka Népszava, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Denník s odvolaním sa na opozičných poslancov uviedol, že frakcia Fideszu už prišla s návrhom termínu hlasovania o vstupe Švédska do NATO, avšak tieto iniciatívy boli "zhora" zastavené. Preto sa frakcia už ani nepokúša navrhnúť nový termín.

Ratifikácia vstupu škandinávskej krajiny do Aliancie sa v Maďarsku odkladá už vyše trištvrte roka. Opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Momentum aj samostatne iniciovali, aby parlament hlasoval v tejto záležitosti 11. apríla, avšak neuspeli, píše Népszava.

Fidesz, úrad vlády, ani rezort diplomacie neodpovedal na otázku denníka, prečo sa odkladá ratifikácia vstupu Švédska do NATO. Nemenovaný analytik pre denník uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou premiér Viktor Orbán prisľúbil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že čo možno najdlhšie bude zdržiavať vstup Švédska. V podstate žiadny národný záujem Maďarska nestojí v ceste ratifikácie, dodáva Népszava.

Vstup Fínska do NATO maďarský parlament ratifikoval 27. marca. Šéf Bieleho domu 4. apríla povedal, že je "hrdý" na to, že môže Fínsko privítať ako členskú krajinu NATO. Súčasne apeloval na Turecko a Maďarsko, aby "bezodkladne" pristúpili k ratifikácii vstupu Švédska.

Maďarsko podporí vstup Švédska, ak budú zabezpečené vzájomné priateľské vzťahy, vyhlásil 6. apríla šéf úradu vlády Gergely Gulyás v súvislosti s výzvou Bidena. "Vystúpenie Joea Bidena bolo zdvorilým vyjadrením názoru. Chceme mať priateľské vzťahy s našimi spojencami. Ak to bude zabezpečené, parlament podporí vstup Švédska do NATO," povedal vtedy Gulyás.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács následne vyhlásil, že Švédsko neustále podkopáva vzájomné vzťahy a prejavuje nedostatok pozornosti a rešpektu. "Vzťahy medzi našimi krajinami sa v priebehu rokov zhoršili, čo robí premostenie priepasti v týchto ťažkých časoch ešte náročnejším," dodal Kovács.





(spravodajca TASR Ladislav Vallach)