Najmenej jeden člen Netanjahuovho kabinetu - krajne pravicový minister financií Bezalel Smotrič - naznačil, že za dohodu v jej súčasnej podobe hlasovať nebude.
"Premiér sa poďakoval novozvolenému prezidentovi Trumpovi za pomoc pri presadzovaní prepustenia rukojemníkov," uviedol Netanjahuov úrad. Obaja sa tiež údajne dohodli na stretnutí vo Washingtone v najbližšom období. Netanjahu sa tiež poďakoval končiacemu americkému prezidentovi Bidenovi.
K dohode s Hamasom o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy sa vyjadril už aj izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar. Ten ju označil za bolestivú voľbu "medzi zlým a veľmi zlým" - bez toho, aby jasne povedal, či za ňu bude hlasovať.
"Poviem úprimne - je to ťažké rozhodnutie, keď sa týka prepustenia toľkých teroristov vrátane tých, ktorí vraždili Židov," vyhlásil Saar. Súčasťou dohody má byť postupné prepustenie desiatok rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy, ako aj prepustenie stoviek palestínskych väzňov v Izraeli.
Dohodu medzi Izraelom a Hamasom v stredu večer potvrdili americký prezident Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání. Prímerie by sa oficiálne malo začať v nedeľu 19. januára. Z izraelskej strany ju však musí schváliť bezpečnostný kabinet a potom ju bude musieť jednoduchou väčšinou hlasov schváliť aj celý vládny kabinet, uviedol pre CNN vysokopostavený izraelský zdroj.
Najmenej jeden člen Netanjahuovho kabinetu - krajne pravicový minister financií Bezalel Smotrič - naznačil, že za dohodu v jej súčasnej podobe hlasovať nebude.
Podľa AP a televízie al-Džazíra by mala byť dohoda realizovaná v troch fázach. Okrem prepustenia rukojemníkov z Pásma Gazy a palestínskych väzňov z Izraela by mala umožniť státisícom vysídlencov v palestínskej enkláve vrátiť sa späť do svojich domovov a zaručiť prísun humanitárnej pomoci. Izraelské sily by sa tiež z Pásma Gazy mali začať postupne sťahovať. Dodržiavanie dohody by mali monitorovať jej traja sprostredkovatelia – USA, Egypt a Katar.