Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Prezident Nikaragui obvinil svojho brata - disidenta z vlastizrady

Na snímke nikaragujský minister obrany Humberto Ortega (vpravo) sedí vedľa svojho brata, prezidenta Daniela Ortegu. Foto: TASR/AP

Vyhlásil, že ruší rozhodnutie o vyznamenaní amerického vojaka spred viac ako troch desaťročí a dodal, že jeho brat, vtedajší veliteľ armády, "odovzdal svoju dušu diablovi".

Managua 29. mája (TASR) - Nikaragujský prezident Daniel Ortega v utorok obvinil svojho brata, disidenta a bývalého vojenského veliteľa Humberta Ortegu zo spáchania vlastizrady za vyznamenanie amerického vojaka v roku 1992. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Humberto Ortega (77) je podľa exilovej opozície v domácom väzení po tom, ako poskytol médiám rozhovor, v ktorom povedal, že jeho starší brat nemá nástupcu, a že v prípade jeho smrti sa jeho mocenský kruh zrúti.

Prezident ho v utorok obvinil, že sa "dopustil svätokrádeže", keď udelil americkému vojakovi Denisovi Quinnovi Medailu Camila Ortegu, pomenovanú po ich mladšom súrodencovi, ktorý bol zabitý v roku 1978 ako partizánsky bojovník sandinistického hnutia.

"Tento nepochopiteľný čin predstavuje národnú hanbu. Keď udelíte medailu takého významu a dôležitosti obyčajnému americkému vojakovi, zjavne ide o akt kapitulácie a zrady," povedal 78-ročný prezident vojakom a policajtom na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Managua.

Vyhlásil, že ruší rozhodnutie o vyznamenaní amerického vojaka spred viac ako troch desaťročí a dodal, že jeho brat, vtedajší veliteľ armády, "odovzdal svoju dušu diablovi".

Bratia Ortegovci sa v 90. rokoch odcudzili pre politické rozdiely. Obaja boli partizánmi v sandinistickom hnutí, ktoré sa v roku 1979 dostalo k moci po zvrhnutí diktatúry rodiny Somozovcov podporovanej Spojenými štátmi.

Po triumfe hnutia sa Humberto postavil do čela armády, zatiaľ čo Daniel viedol chuntu a neskôr bol v rokoch 1985-1990 zvolený za prezidenta. Daniel Ortega sa vrátil k moci v roku 2007 a odvtedy uplatňuje čoraz autoritárskejšie praktiky, ruší obmedzenia prezidentského mandátu a preberá kontrolu nad všetkými zložkami štátu.

Nikaragua odvtedy uväznila stovky svojich skutočných aj domnelých odporcov a zrušila viac ako 3500 náboženských a iných mimovládnych organizácií.