Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Pred piatimi rokmi sa uskutočnil slávnostný podpis zmluvy Nový START

Na archívnej snímke prezidenti USA a Ruska, Barack Obama (vľavo) a Dmitrij Medvedev, 8. apríla 2010 na Pražskom hrade slávnostne podpísali novú zmluvu o znížení počtu strategických útočných zbraní. Foto: TASR/AP/Petr David Josek

K udalosti došlo na Pražskom hrade v Českej republike 8. apríla 2010.

Praha 8. apríla (TASR) - Prezidenti USA a Ruskej federácie Barack Obama a Dmitrij Medvedev pred piatimi rokmi slávnostne podpísali novú zmluvu o znížení počtu strategických útočných zbraní - tzv. Nový START. K udalosti došlo na Pražskom hrade v Českej republike 8. apríla 2010.

Nový START nahradil pôvodnú Zmluvu o obmedzení počtu strategických zbraní (Strategic Arms Reduction Talks – START-1) z roku 1991. Jej platnosť vypršala 5. decembra 2009. Vzhľadom na to, že Rusko a USA sa do tohto termínu nedohodli na novej zmluve, predĺžili jej platnosť dovtedy, pokiaľ nebude na svete nová dohoda.

História odzbrojovacích dohôd medzi USA a ZSSR siaha do začiatku 70. rokov 20. storočia. V roku 1972 USA a Sovietsky zväz podpísali zmluvu SALT-1 a v roku 1979 SALT-2 (Strategic Arms Limitation Talks – Rozhovory o obmedzení strategických zbraní). Druhá zo zmlúv však nebola ratifikovaná.

Americký prezident Ronald Reagan nastúpil do úradu 20. januára 1981 a v prvom období svojho mandátu zaujal odmietavý postoj k novým rokovaniam so ZSSR. Napokon však zaviedol pre rokovania nový termín START (Strategic Arms Reduction Talks). Snažil sa zdôrazniť odlišnosti od pôvodných rokovaní SALT-2. Zavedenie programu Strategickej obrannej iniciatívy v roku 1983 bolo vnímané ako ohrozenie USA zo strany Sovietskeho zväzu a odstúpili od ďalších rokovaní.

Vo Washingtone bola v roku 1987 podpísaná zmluva medzi sovietskym predstaviteľom Michailom Gorbačovom a prezidentom USA Ronaldom Reaganom o obmedzení jadrových zbraní stredného doletu. V priebehu troch nasledujúcich rokov bolo zničených 1752 sovietskych a 859 amerických jadrových zbraní. Preteky v jadrovom zbrojení sa v podstate skončili v roku 1991.

V 90. rokoch minulého storočia sa medzi Ruskom a USA rokovalo o dohode nazývanej START-2. Zmluva nikdy nevstúpila do platnosti pre nesúhlas s ruskými podmienkami, ktoré boli do nej počas procesu zapracované.

Nový START obsahuje záväzok znížiť v priebehu siedmich rokov arzenály jadrových zbraní na oboch stranách asi o tretinu na úroveň 1550 hlavíc (oproti dovtedajšiemu limitu 2200 hlavíc). Počet ich nosičov – lietadiel, ponoriek a rakiet – má klesnúť na 800 kusov. Zmluva tiež počíta s vytvorením monitorovacieho a kontrolného systému.

Americký Senát schválil rusko-americkú zmluvu Nový START 22. decembra 2010. Senát hlasoval v pomere hlasov 71 ku 26.

Ruský parlament definitívne schválil novú zmluvu so Spojenými štátmi 26. januára 2011. Rada federácie prijala ratifikačný zákon jednomyseľne. Ruský prezident Dmitrij Medvedev zavŕšil ratifikačný proces 28. januára 2011 svojím podpisom.

Zmluva Nový START nadobudla účinnosť 5. februára 2011 a má byť implementovaná do 5. februára 2018. Zmluva expiruje 5. februára 2021.