Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Nový Zéland prijíma zahraničné ponuky na pomoc po cyklóne Gabrielle

Ľudia sledujú, ako vlny narážajú na útesy na pláži v novozélandskom Aucklande 12. februára 2023. Foto: TASR/AP

Štyri dni prudkého vetra a bičujúcich dažďov spôsobili zosuvy pôdy a rozsiahle záplavy, ktoré poškodili sieť ciest na ostrove.

Napier 16. februára (TASR) - Nový Zéland vyslal vo štvrtok vojenské lietadlá a vrtuľníky, aby doručili vodu, potraviny a palivo do miest odrezaných od sveta po tropickej cyklóne Gabrielle. Tamojšie preťažené úrady dostávajú ponuky na pomoc aj zo zahraničia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Prírodná pohroma, ktorá kruto postihla zaľudnený Severný ostrov Nového Zélandu, pripravila o život päť ľudí, 100 ďalších je nezvestných a 10.500 obyvateľov muselo ujsť zo svojich domovov do bezpečia.

Štyri dni prudkého vetra a bičujúcich dažďov spôsobili zosuvy pôdy a rozsiahle záplavy, ktoré poškodili sieť ciest na ostrove. Zapríčinili aj výpadky elektriny a vyradili z činnosti stovky veží operátorov mobilných sietí.

Vo štvrtok bolo znovu od sveta odrezané mesto Napier na východnom pobreží, keď odborníci zistili poškodenie posledného použiteľného mosta spájajúceho 65.000 obyvateľov mesta so zvyškom krajiny.

Izolovaným obyvateľov úrady odporučili neopúšťať svoje domovy, ak to nie je "úplne nevyhnutné", a obmedziť používanie vody.

Keď sa obyvatelia odvážia vyjsť von, aby si zohnali zásoby, brodia sa cez kalnú záplavovú vodu. Niektorí sa krčia na schodoch zopár budov, ktoré ešte majú wifi, a pokúšajú sa spojiť so svojimi blízkymi.

Po celom meste majú benzínové pumpy vyvesené odkazy, že "palivo už nie je" pre nikoho okrem pohotovostných služieb.

Premiér Chris Hipkins varoval vo štvrtok Novozélanďanov, že ich čaká dlhé, ťažké spamätávanie z katastrofy. Elektrina podľa neho nebude v niektorých oblastiach celé týždne a odpratávanie trosiek bude trvať ešte oveľa dlhšie.

Aj keď Hipkins najprv ponuky pomoci z USA a ďalších krajín nevyužil, teraz už vyhlásil: "Prijímame ponuky medzinárodnej pomoci."

Experti odhadujú, že škody spôsobené cyklónou budú tri až šesť miliárd amerických dolárov, možno aj viac.