Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Obama podporí vo voľbách len toho, kto podporí zbrojné reformy

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Prezident povedal, že 90 percent Američanov zbrojnú reformu podporuje.

Washington 8. januára (TASR) - Americký prezident Barack Obama vo štvrtok povedal, že v predvolebnej kampani nepodporí žiadneho kandidáta, dokonca ani spolustraníka-demokrata, ktorý nebude podporovať jeho zbrojnú reformu - časť jeho snáh o sprísnenie zákonov o zbraniach a jednu z tém v tohtoročných novembrových prezidentských a kongresových volieb v USA. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Nepovediem kampaň a nebudem hlasovať za nijakého kandidáta, ani ho podporovať - dokonca ani zo svojej vlastnej strany -, ak nepodporí rozumnú zbrojnú reformu," napísal v článku v novinách New York Times.

"Všetci potrebujeme vedúcich predstaviteľov dostatočne odvážnych na to, aby sa postavili klamstvám zbrojnej lobby... Treba, aby všetci z nás požadovali, aby guvernéri, starostovia a naši zástupcovia v Kongrese robili to, čo majú."

Prezident povedal, že 90 percent Američanov zbrojnú reformu podporuje a ak sa k nemu pridajú, Spojené štáty si "zvolia vedenie, aké si zaslúžime".

New York Times zverejnili Obamovu esej tesne predtým, ako na stretnutí o násilí páchanom zbraňami, prenášanom v priamom prenose televíziou CNN, odpovedal na otázky.

Podľa hovorcu Bieleho domu Josha Earnesta Obama dúfa, že diskusné fórum televízie CNN podnieti "vážnu konverzáciu" o Druhom dodatku americkej ústavy a o nových snahách vlády o sprísnenie pravidiel na kontrolu zbraní. Druhý dodatok Ústavy USA zaručuje občanom držať a nosiť zbrane a vytvárať milície.

Obama vo štvrtok na Univerzite Georgea Masona vo Fairfaxe vo Virgínii obhajoval svoju podporu ústavného práva vlastniť zbraň s argumentom, že je to v súlade s jeho snahami o obmedzenie násilností a masového strieľania.

Povedal, že je rozdiel vlastniť zbraň niekde na samote na vidieku, kde ju človek potrebuje na svoju obranu, a napríklad v Chicagu. Zároveň kritizoval najväčšiu zbrojnú lobby - národné strelecké združenie National Rifle Association (NRA) -, že prekrúca celoštátnu debatu o násilí so zbraňou v ruke.

Povedal, že NRA odmieta uznať zodpovednosť vlády za to, aby boli legálne výrobky bezpečnejšie, a spomenul v tejto súvislosti ako príklad bezpečnostné pásy v autách a lieky vo fľaštičkách, ktoré deti neotvoria.