Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Obama prišiel s návrhmi na posilnenie kybernetickej bezpečnosti

Barack Obama Foto: TASR/AP

Problém kybernetickej bezpečnosti USA sa dostal do popredia po tom, ako neznámi hackeri zaútočili na spoločnosť, ktorá produkovala film zosmiešňujúci severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Washington 14. januára (TASR) - Americký prezident Barack Obama vyzval v utorok predstaviteľov Kongresu, aby pomohli presadiť schválenie zákona, ktorý by posilnil kybernetickú bezpečnosť štátu a umožnil zdieľanie informácií o jej narušení medzi vládnymi inštitúciami a súkromnými spoločnosťami. Informovala o tom agentúra DPA.

Na základe Obamovho návrhu by americké úrady mohli pokladať za trestný čin predaj odcudzených kreditných kariet a čísiel bankových účtov v zahraničí. Zákon by zároveň posilnil právomoci orgánov činných v trestnom konaní pri stíhaní hackerov predávajúcich tzv. botnety, používané na hromadné rozosielanie nevyžiadaných e-mailových správ (spamu) a uskutočňovanie útokov distribuovaného odmietnutia služby (útoky DDoS).

"V súvislosti s útokmi na spoločnosť Sony Pictures a účet Centrálneho velenia armády USA (Centcom) na sociálnych sieťach Twitter a YouTube, ktorý v pondelok napadli sympatizanti džihádu len vidíme, koľko práce nám ešte zostáva urobiť vo verejnom aj súkromnom sektore, aby sme posilnili kybernetickú bezpečnosť a mali istotu, že naše rodinné bankové účty nie sú ohrozené, aby sme mali istotu, že naša verejná infraštruktúra je bezpečná," povedal Obama na stretnutí s republikánskymi kongresmanmi - predsedom Snemovne reprezentantov Johnom Boehnerom a vodcom republikánskej väčšiny v Senáte Mitchom McConnellsom -, ktoré sa v utorok uskutočnilo v Bielom dome.

Návrhy opatrení zameraných na posilnenie kybernetickej bezpečnosti by mali byť súčasťou správy o stave únie. S tou americký prezident vystúpi na budúci týždeň v Kongrese, ktorého obe komory po novembrových voľbách ovládajú republikáni.

Problém kybernetickej bezpečnosti USA sa dostal do popredia po tom, ako neznámi hackeri zaútočili na spoločnosť Sony Pictures, ktorá produkovala film Šialené interview, zosmiešňujúci severokórejského vodcu Kim Čong-una. Americký federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) z tohto útoku obvinil Severnú Kóreu, čo Pchjongjang popiera.