Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Obama hovoril o Sýrii s austrálskym premiérom

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP Photo

Biely dom posudzuje možnosti, ako reagovať na porušenie medzinárodných noriem - zakázané použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu. Medzi zvažovanými možnosťami je vojenská reakcia.

Washington 27. augusta (TASR) - Americký prezident Barack Obama hovoril v pondelok s austrálskym premiérom Kevinom Ruddom o možných medzinárodných reakciách na sýrsku krízu. Jeho poradkyňa pre národnú bezpečnosť medzitým diskutovala o Sýrii a bezpečnostných otázkach s izraelskými predstaviteľmi, oznámil Biely dom.

Obama a Rudd v telefonáte vyjadrili vážne znepokojenie nad správami, že sýrsky režim použil minulú stredu pri Damasku chemické zbrane voči civilistom. Dohodli sa tiež, že budú naďalej záležitosť úzko konzultovať, uvádza sa v oznámení, o ktorom informovala tlačová agentúra Reuters.

Poradkyňa prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Susan Riceová v pondelok prijala delegáciu pod vedením predsedu izraelskej rady pre národnú bezpečnosť Jaakova Amidrora. V rámci série pravidelných bilaterálnych konzultácií hovorili o Iráne, Egypte, Sýrii a ďalších regionálnych otázkach, uviedol Biely dom.

Predstavitelia Obamovej vlády predtým vyhlásili, že je nepopierateľné, že v Sýrii boli použité chemické zbrane, pričom podľa nich možno sotva pochybovať, že zodpovednosť za útok, ktorý si podľa opozície vyžiadal stovky životov, nesie sýrska vláda.

Obama a jeho spolupracovníci podľa hovorcu Bieleho domu posudzujú možnosti, ako reagovať na toto konkrétne porušenie medzinárodných noriem - zakázané použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu. Medzi zvažovanými možnosťami je vojenská reakcia.

Predstavitelia USA zdôraznili, že pred akýmkoľvek konaním chcú získať medzinárodnú podporu. Obama cez víkend hovoril s britským premiérom Davidom Cameronom a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Rudd, ktorého krajina je blízkym spojencom USA a od nedele preberá rotujúce predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, povedal, že v súvislosti so situáciou v Sýrii sú medzinárodné princípy jasné.

"Nemyslím si, že svet môže jednoducho zatvoriť oči pred použitím chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, ktoré viedlo k takmer 300 alebo viac obetiam na životoch a približne 3600 hospitalizovaným ľuďom," povedal Rudd dnes vo vystúpení v Sydney. Svetové spoločenstvo by podľa neho nereagovaním vyslalo signál beztrestnosti "každej autokracii na svete uvažujúcej o budúcom použití chemických zbraní".

Washington Post: Obama zvažuje ohraničený vojenský útok voči Sýrii

Obama zvažuje vojenský útok proti Sýrii, ktorý by mal obmedzený rozsah a trvanie. Mal by slúžiť ako potrestanie za použitie chemických zbraní a ako odstrašujúci prostriedok, no na druhej strane nezatiahnuť USA hlbšie do občianskej vojny v Sýrii. S odvolaním sa na vládnych predstaviteľov o tom dnes informovali noviny Washington Post.

Útok by podľa vyjadrení zdrojov netrval viac než dva dni. Zahŕňal by rakety s plochou dráhou letu odpaľované z lodí, ktoré už USA majú v Stredozemnom mori, alebo tiež bombardéry s dlhým doletom, pričom terčom by boli vojenské ciele priamo nesúvisiace s arzenálom chemických zbraní.

Jeho načasovanie by záležalo na troch faktoroch: dokončení správy spravodajských služieb o zodpovednosti sýrskej vlády za údajný chemický útok z minulého týždňa, pokračujúcich konzultáciách so spojencami a Kongresom a stanovení jeho oprávnenia na základe medzinárodného práva, uviedol denník na svojej webovej stránke.