Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

Témou Medzinárodného dňa pôvodného obyvateľstva je ochrana práv

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žije v 90 krajinách sveta približne 476 miliónov pôvodných obyvateľov, ktorí majú vlastný jedinečný súbor tradícií i systémov riadenia.

New York 9. augusta (TASR) - Svet si každoročne pripomína 9. augusta Medzinárodný deň svetového domorodého obyvateľstva s cieľom zvýšiť povedomie o potrebách týchto skupín obyvateľstva.

Dátum, ktorý tento rok vychádza na piatok, sa viaže k prvému zasadnutiu Pracovnej skupiny Organizácie Spojených národov (OSN) pre pôvodné obyvateľstvo v Ženeve v roku 1982. Po prvýkrát ho vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v decembri 1994 s cieľom zvýšiť povedomie o potrebách týchto skupín napríklad v oblasti ľudských práv, rozvoja, životného prostredia, vzdelávania či zdravia.

Tohtoročnou témou je "ochrana práv pôvodného obyvateľstva nachádzajúceho sa v dobrovoľnej izolácii a počiatočnom kontakte". Domorodé národy v dobrovoľnej izolácii sú podľa OSN najlepšími ochrancami lesa. Tam, kde sú chránené ich kolektívne práva na pozemky a územia, sa lesom darí. "A nielen ich prežitie je kľúčové pre ochranu našej planéty, ale je kľúčové aj pre ochranu kultúrnej a jazykovej rozmanitosti. V dnešnom hyperprepojenom svete je existencia pôvodných obyvateľov v dobrovoľnej izolácii a počiatočnom kontakte dôkazom bohatej a zložitej tapisérie ľudstva a ak prestanú existovať, je to pre náš svet obrovská strata," upozorňuje OSN na svojej webovej stránke.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žije v 90 krajinách sveta približne 476 miliónov pôvodných obyvateľov, ktorí majú vlastný jedinečný súbor tradícií i systémov riadenia. Predstavujú menej ako 5 percent svetovej populácie, no tvoria 15 percent najchudobnejších obyvateľov planéty.

Domorodí obyvatelia reprezentujú 5000 rôznych kultúr. Napriek svojej rozmanitosti má väčšina pôvodných obyvateľov sveta isté spoločné črty, spomedzi ktorých OSN vyzdvihuje pevné puto k pôvodným územiam a prostrediam, v ktorých dlhodobo žili už ich predkovia, ako aj vôľu zachovať si spôsob organizácie vlastného spoločenstva či ekonomické, spoločenské a kultúrne hodnoty.

OSN vyhlásila roky 2022 až 2032 za desaťročie domorodých jazykov, keďže strata jazyka znamená stratu dôležitého aspektu histórie a kultúry národa. Účelom je upozorniť na vymierajúce jazyky, pretože väčšina z nich sa nevyučuje na školách a nepoužíva ich ani široká verejnosť.

Približne 200 skupín domorodého obyvateľstva žije v súčasnosti v dobrovoľnej izolácii v odľahlých lesoch bohatých na prírodné zdroje v Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádore, Indii, Indonézii, Papue-Novej Guinei, Peru a vo Venezuele. Rozhodli sa žiť oddelene od zvyšku sveta, čím si zachovávajú svoje špecifické kultúry a jazyky.

Tieto národy sú prísne závislé od svojho ekologického prostredia. Akékoľvek zmeny v ich prirodzenom prostredí môžu poškodiť tak prežitie jednotlivých členov, ale aj skupiny ako celku. Napriek ich právu na autonómiu, ktoré je zakotvené v Deklarácii OSN, rozvoj poľnohospodárstva, baníctva, turizmu a prírodných zdrojov na týchto územiach vedie k odlesňovaniu pásov pralesov pôvodných obyvateľov, narúša ich spôsob života a ničí prírodné prostredie, ktoré si po generácie chránili.

Pre domorodé obyvateľstvo žijúce v dobrovoľnej izolácii a počiatočnom kontakte je jednou z najvážnejších hrozieb vonkajšieho kontaktu vystavenie chorobám. Vďaka svojej izolácii nemajú imunologickú obranyschopnosť voči pomerne bežným ochoreniam. Vynútený kontakt s vonkajším svetom môže viesť k ničivým následkom, varuje OSN.





zdroj: www.un.org, www.who.int, nationaltoday.com

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.