Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Očkovanie proti covidu nespôsobuje predčasný pôrod ani podváhu dieťaťa

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Predmetná štúdia skúmala ženy, ktoré otehotneli medzi májom a októbrom 2020, teda predtým, než boli proticovidové vakcíny k dispozícii.

Washington 5. januára (TASR) - Proticovidové očkovanie počas tehotenstva nesúvisí s predčasným pôrodom ani s podváhou novorodencov, vyplýva zo štúdie zverejnenej v utorok americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), informovala agentúra Reuters.

Z viac než 10.000 žien, ktoré absolvovali najmenej jednu dávku protikoronavírusovej vakcíny, porodilo predčasne 4,9 percenta z nich, zatiaľ čo v skupine 36.000 nezaočkovaných žien sedem percent. Výskumníci dospeli k záveru, že tento rozdiel nie je štatisticky významný, čo znamená, že očkovanie ani nezvyšuje, ani neznižuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu.

Bádatelia ďalej objavili, že protikoronavírusové vakcíny nezvýšili pravdepodobnosť narodenia dieťaťa, ktoré váži menej, než by malo. Výsledky štúdie sú v súlade s odporúčaniami CDC o bezpečnosti proticovidového očkovania počas tehotenstva.

"Dôkazy o výhodách očkovania proti COVID-19 počas tehotenstva stále pribúdajú – vrátane detekcie (protikoronavírusových) protilátok v pupočníkovej krvi," napísali vedci.

Predmetná štúdia skúmala ženy, ktoré otehotneli medzi májom a októbrom 2020, teda predtým, než boli proticovidové vakcíny k dispozícii.

Takmer všetky ženy v štúdii sa preto zaočkovali v druhom alebo treťom trimestri. Zhruba 96 percent z nich dostalo najmenej jednu dávku mRNA vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo firmy Moderna. Zvyšné ženy dostali jednodávkovú vakcínu Johnson & Johnson. Typ použitej vakcíny, počet dávok, ani ich načasovanie nemali na výsledky nijaký vplyv.

Autori štúdie poznamenali, že pre svoju prácu použili údaje, ktoré boli pôvodne zozbierané na iné účely. Je preto možné, že niektoré očkované ženy evidovali ako nezaočkované. Bádatelia zároveň nemali prístup k anamnéze žien o ich prípadných predchádzajúcich pôrodných komplikáciách.

CDC vlani v auguste vydalo oficiálne odporúčanie všetkým tehotným ženám, aby sa dali zaočkovať proti novému druhu koronavírusu. Budúcim matkám totiž hrozí po nákaze vyššie riziko ťažkého priebehu choroby, čo môže viesť i k ťažkostiam s tehotenstvom a v niektorých prípadoch napríklad k predčasnému pôrodu, potratu či k narodeniu mŕtveho plodu. V zriedkavých prípadoch môže matka vírus preniesť aj na dieťa.