Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Svet si pripomenie ničivé zemetrasenie a cunami v Japonsku

Ničivá prílivová vlna cunami sa valí na obytnú zónu v japonskom Natori Foto: TASR/AP

Cunami 11. marca 2011 dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla ľudí, domy, autá,lode, nákladné vozidlá.

Sendai/Bratislava 9. marca (TASR) - V nedeľu 11. marca uplynie rok ako severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami vo výške desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Približne 19.000 ľudí zahynulo alebo sú nezvestní.

Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla autá, nákladné vozidlá, najmenej 18.000 domov bolo zničených, ďalších viac ako 130.000 domov bolo poškodených. Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, takmer 400 kilometrov južne od epicentra. Epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.

Očití svedkovia hrôzy nakrúcali okamžitú situáciu rôznymi technickými prostriedkami a tak sa informácie a katastrofe dostali ihneď do všetkých kútov sveta. Vlna strhla vlaky, lode, autá, nákladné vozidlá, zahrávala sa s nimi ako s hračkami.

Poškodené atómové elektrárne

Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov ťažko poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe. Japonské úrady 12. marca 2011 oznámili, že úroveň radiácie v reaktore atómovej elektrárne Daiiči narástla na tisícnásobok normálu. Agentúra pre atómovú bezpečnosť tiež priznala, že istá časť radiácie prenikla mimo elektráreň. Úrady varovali pred možným únikom radiácie a evakuovali z oblasti hneď prvý deň po zemetrasení 20.000 obyvateľov. Išlo o najhoršiu katastrofu, ktorá Japonsko postihla od druhej svetovej vojny.

Požiarnici hasia požiar v ropnej rafinérii v japonskom Ičihare
Foto: TASR/AP

Nájdenie stôp plutónia pri poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I podporilo názor, že v závode došlo k čiastočnému roztaveniu reaktorového jadra. Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť 5. mája 2011 oznámil, že zamestnanci poškodenej elektrárne Fukušima I prvýkrát od zemetrasenia z 11. marca vstúpili do reaktorovej budovy číslo 1. Šesť zamestnancov v skupinách po troch inštalovali šesť zariadení, ktoré mali znížiť rádioaktivitu filtráciou vzduchu v budove. Reaktor číslo 1. bol poškodený od 12. marca 2011, keď v ňom došlo k výbuchu vodíka.


Rádioaktívne žiarenie

Z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I v Japonsku mohol uniknúť viac ako dvojnásobok množstva rádioaktívneho žiarenia odhadovaného japonskou vládou. Vyplynulo to zo štúdie európskych a amerických vedcov, ktorú zverejnili 27. októbra 2011. Podľa autorov štúdie zverejnenej v časopise Atmospheric Chemistry and Physics Journal to však mohlo byť až 35.800 terabecquerelov. Je to 42 percent množstva, ktoré uniklo z Černobyľu v roku 1986 pri najhoršom civilnom jadrovom nešťastí v histórii. Z Fukušimy zrejme začali unikať rádioaktívne prvky ešte pred príchodom cunami a asi 45 minút po zemetrasení s magnitúdou 9,0, čo je tiež v rozpore údajmi vlády.


Evakuácia obyvateľstva
Zúfalá mladá žena sedí v troskách zničeného mesta Natori
Foto: TASR/AP


Evakuovaných obyvateľov po havárii, ktorá postihla jadrovú elektráreň Fukušima, viackrát navštívili aj japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko. Japonsku ponúklo pomoc hneď po tragédii 134 krajín a 39 medzinárodných organizácií. Humanitárnu pomoc v trhovej hodnote 140.000 eur odovzdalo aj Slovensko v hlavnom meste zemetrasením a cunami najviac postihnutej japonskej prefektúry Mijagi Sendai.

Seniori evakuovaní z domova dôchodcov odpočívajú v evakuačnom centre
Foto: TASR/AP
Ďalšie dotrasy a zemetrasenia

Do konca marca 2011 krajinu postihli ďalšie dotrasy a zemetrasenia, pričom prvé vlny vyvolané ničivým zemetrasením v Japonsku zasiahli aj okolité územia:

- 11. marca 2011 - USA - Havajské ostrovy a pobrežie amerického štátu Kalifornia zasiahli prvé vlny vyvolané ničivým zemetrasením v Japonsku. Dvojmetrové vlny cunami zasiahli havajský ostrov Maui približne o 03.30 h miestneho času (15.30 h SEČ). Vlny na ostrove Waikiki sa prevalili cez pobrežné hrádze, ale zastavili sa pred budovami na nábreží.

- 11. marca 2011 - NIKARAGUA - Zemetrasenie s magnitúdou 4,5 zasiahlo časť stredoamerickej Nikaraguy. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Tichom oceáne pri pobreží Nikaraguy. Otrasy zasiahli krajinu v čase, keď nikaragujské orgány varovali občanov pred vlnami cunami v súvislosti so silným zemetrasením v Japonsku.

- 12. marca 2011 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo japonskú prefektúru Nagano, horskú oblasť v strednej časti Japonska. Epicentrum otrasov sa nachádzalo približne 170 kilometrov severne od Tokia v hĺbke 10 kilometrov. Spôsobilo kolísanie budov v Tokiu.

- 14. marca 2011 - Silný dotras s magnitúdou 6,2 pocítili v japonskom hlavnom meste Tokio. Došlo k nemu krátko po 10.00 h miestneho času (02.00 h SEČ). Epicentrum mal 140 kilometrov severovýchodne od Tokia.

- 15. marca 2011 - Nové zemetrasenie s magnitúdou 4,1 zaznamenali v oblasti hlavného mesta Tokio. K otrasom zeme došlo asi o 5.00 h ráno miestneho času.

- 15. marca 2011 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 zasiahlo východné Japonsko.

- 16. marca 2011 - Nový dotras s magnitúdou 6,0 postihol severozápadnú časť Japonska.

- 19. marca 2011 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo severnú časť Japonska. Jeho epicentrum bolo neďaleko poškodenej atómovej elektrárne.

- 23. marca 2011 - Dvanásť dní po ničivom zemetrasení a množstve dotrasov zasiahlo severovýchod Japonska zemetrasenie s magnitúdou 6,0.

- 24. marca 2011 - Zemetrasenie s magnitúdou 4,9 postihlo japonský ostrov Honšú. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v prefektúre Ibaraki, južne od regiónu Fukušima.

- 24. marca 2011 - Severovýchod krajiny zasiahlo ďalšie silnejšie zemetrasenie. Jeho magnitúdu stanovili na 6,1. Epicentrum sa nachádzalo pri pobreží prefektúry Iwate.

- 25. marca 2011 - Severovýchodné Japonsko znova zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy s epicentrom pri pobreží postihnutých prefektúr Mijagi a Iwate mali magnitúdu 6,2.

- 28. marca 2011 - Severovýchodné Japonsko opäť zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2.

- 29. marca 2011 - Severovýchod Japonska opätovne zasiahlo silné zemetrasenie. Dotras ničivého zemetrasenia mal magnitúdu 6,4.

Dotrasy zaznamenávali odborné inštitúcie aj v nasledujúcich mesiacoch.


Japonsko po ničovom zemetrasení a cunami pred rokom a teraz

Skrátený deň

Zemetrasenie s epicentrom pri pobreží Japonska malo okrem ničivých cunami ešte jeden dôsledok, ktorý si však bežný človek určite nevšimol - skrátilo piatkový (11.3.) deň. Geofyzik Richard Gross, ktorý pracuje pre NASA, vypočítal, že rotácia Zeme sa v daný moment zrýchlila o 1,6 mikrosekundy. Tento jav bol spôsobený presunom zemskej masy pri zemetrasení s magnitúdou 9,0. Jedna mikrosekunda je jednou milióntinou sekundy. Podobná situácia, hoci nie tak "výrazná", bola výsledkom otrasov, ktoré zasiahli Čile v roku 2010. V nedávnej histórii nás však najviac ukrátilo zemetrasenie na Sumatre v roku 2004, ktoré nám skrátilo deň o 6.8 mikrosekundy. Zemetrasenie v Japonsku bolo piatym najsilnejším od roku 1900.