Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Od roku 2009 sa pripomína Svetový deň sociálnej spravodlivosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Cieľ Svetového dňa sociálnej spravodlivosti spočíva aj v poukazovaní na sociálnu nespravodlivosť vo svete a na potrebu podpory rozvoja spoločností vo všetkých krajinách sveta.

Bratislava/Ženeva 20. februára (TASR) - Od roku 2009 sa 20. februára pripomína Svetový deň sociálnej spravodlivosti. Rozhodlo o tom Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) vo svojej rezolúcii 26. novembra 2007.

Webportál Slovenského národného strediska pre ľudské práva zdôrazňuje, že 20. február zameriava pozornosť ešte viac na širší rozmer sociálnej spravodlivosti, ako sú boj proti chudobe, podpora plnej zamestnanosti, dôstojná práca, rovnosť, spravodlivé podmienky zamestnancov a dodržiavanie ľudských práv a slobôd.

Cieľ Svetového dňa sociálnej spravodlivosti spočíva aj v poukazovaní na sociálnu nespravodlivosť vo svete a na potrebu podpory rozvoja spoločností vo všetkých krajinách sveta. "Hoci je tento deň venovaný najmä vzájomnej podpore sociálneho rozvoja medzi štátmi, netreba zabúdať na to, že sociálne problémy naďalej rozdeľujú aj slovenskú spoločnosť a pandémia ochorenia COVID-19 ich ešte viac prehĺbila. Je preto úlohou nás všetkých, aby sme presadzovali práva osobitne zraniteľných skupín, akými sú ženy, deti, osoby so zdravotným postihnutím, etnické menšiny alebo osoby zo sociálne vylúčeného prostredia. Iba spoločnosť, ktorá ochraňuje práva všetkých jej skupín môže dosiahnuť sociálnu spravodlivosť a zabezpečiť rovnosť pre všetkých," zdôrazňuje sa na stránke snslp.sk.

Medzinárodná organizácia práce (ILO) prijala 10. júna 2008 Deklaráciu o sociálnej spravodlivosti pre spravodlivú globalizáciu. "Prijatím tohto textu zástupcovia vlád, zamestnávateľských a zamestnaneckých organizácií zo 182 členských štátov zdôrazňujú kľúčovú úlohu našej organizácie v dosahovaní pokroku a sociálnej spravodlivosti v kontexte globalizácie. Deklarácia inštitucionalizuje koncept dôstojnej práce, ktorý ILO rozvíja od roku 1999, pričom ho stavia do jadra politík organizácie na dosiahnutie jej ústavných cieľov," uvádza okrem iného na svojej stránke ILO.

Organizácia deklaruje trvalý, inkluzívny a udržateľný hospodársky rast, plnú a produktívnu zamestnanosť a dôstojnú prácu pre všetkých. Pripomína, že OSN uznáva sociálny rozvoj a sociálna spravodlivosť sú nevyhnutné na dosiahnutie a udržanie mieru a bezpečnosti v rámci aj medzi národmi a že sociálny rozvoj a sociálna spravodlivosť sa nedajú dosiahnuť bez mieru a bezpečnosti, ani bez rešpektovania všetkých ľudských práv a základných slobôd. Tiež uznáva, že globalizácia a prepojenosť otvárajú nové príležitosti prostredníctvom obchodu, investícií a tokov kapitálu a technologického pokroku vrátane informačných technológií na rast svetovej ekonomiky a zlepšovanie životných štandardov na celom svete.

Medzinárodná organizácia práce pri príležitosti Dňa sociálnej spravodlivosti 2025 konštatuje, že v roku 2024 globálna zamestnanosť rástla v súlade s pracovnou silou, pričom miera nezamestnanosti zostala stabilná na úrovni 5 percent. Napriek tomu sa nezamestnanosť mladých ľudí zlepšila len minimálne a zostáva vysoká na úrovni 12,6 percent. Neformálna práca a pracovná chudoba sa vrátili na predpandemickú úroveň, pričom najväčšie problémy s tvorbou dôstojných pracovných miest mali krajiny s nízkymi príjmami.

Tohtoročný 20. február sa nesie v znamení týchto subtém:

- Dosiahnutie univerzálnej sociálnej zdravotnej ochrany v rámci procesov sociálnej spravodlivosti v Ázii a Tichomorí.

- Sociálna spravodlivosť v digitálnej ére: Vplyv AI na trh práce.

- Dôstojná práca v Afrike: Kľúčový prvok sociálnej spravodlivosti.

- Sociálna spravodlivosť v oblasti práce: Nová sociálna zmluva pre Latinskú Ameriku.

- Posilňovanie spravodlivej transformácie pre udržateľnú budúcnosť.

Fico: Rozhodnutia v prípade Kažimíra i muža s valaškou sú kontroverzné

V prípade guvernéra NBS Fico mieni, že rozhodnutie sudcu vyvoláva otázku, či nemalo poslúžiť politickým cieľom opozície a poškodiť vládne strany.

- Americká federálna sudkyňa v Bostone v štáte Massachusetts vo štvrtok potvrdila platnosť svojho predbežného opatrenia, ktorým zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. T

- Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Pen potvrdila svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027.

- Štvrtkový verdikt súdu týkajúci sa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. a rozhodnutie prokuratúry v kauze muža s valaškou, sú podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) kontroverzné. Označil ich tak v stanovisku, ktoré poskytol Úrad vlády SR.

- Do 31. mája musí správca doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie, v ktorom nesmú chýbať údaje k platbám za teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody.

- Pri požiari v jednom z bytov v Poprade našli staršieho muža bez známok života. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že zadymenie v bytovom dome im nahlásili vo štvrtok ráno.

- Pod Kráľovou hoľou v blízkosti obce Šumiac zomrel 60-ročný muž. Vodič dodávky stratil vedomie, pomôcť mu už napriek snahe nedokázali privolaní lekári.

- Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti.

- Bývalá učiteľka pražskej základnej školy, ktorá krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred žiakmi obhajovala kroky Ruska a spochybňovala dianie v Kyjeve, dostala sedemmesačnú podmienku a zákaz činnosti s deťmi.

- Prezident Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie jeho náprotivku Milatoviča. Sprevádzajú ho ministerka hospodárstva SR Saková, štátny tajomník rezortu diplomacie Chovanec i zástupcovia akademickej obce a podnikateľského sektora.

- Americký veľvyslanec v Istanbule a osobitný vyslanec USA pre Sýriu Tom Barrack vo štvrtok vyzval na uzavretie paktu o neútočení medzi Sýriou a Izraelom.

- Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepriniesol odpovede na otázky vo veci výstavby novej národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch. Uviedli to opoziční poslanci

- V nominácii trénera futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na júnové prípravné zápasy s Gréckom a Izraelom figuruje premiérovo trojica hráčov. Povolal dvojicu Tadeáš Hájovský a Adrian Fiala z AS Trenčín, debut môže zažiť aj útočník Erik Prekop z Baníka Ostrava.

- Na prezidentovi SR Petrovi Pellegrinim vidno snahu dištancovať sa od excesov koalície. Na jednej strane však vládnu politiku kritizuje, no v praktickej rovine robí len málo na to, aby ju zmenil. Pre TASR to zhodnotil politológ zo Slovenskej akadémie vied J. Marušiak.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica oslobodil vo štvrtok spod obžaloby bývalého sudcu žilinského okresného súdu Daniela B., ako aj ďalších piatich obžalovaných z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

- Hliadka Mestskej polície v Nitre spozorovala v centre mesta opitého mladíka. Štrnásťročný chlapec z okresu Zlaté Moravce podľa mestskej polície neisto kráčal po ceste. Mladík uviedol, že nedopitú fľašu s alkoholom našiel v neďalekom kríku.

- Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

- Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov.

- V poslednom období nastal na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica obrovský rozmach obranného priemyslu a výroby munície.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.