Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Od stretnutia Gorbačova s Jánom Pavlom II. uplynulo 30 rokov

Michail Gorbačov, archívne foto. Foto: TASR/Pavol Neubauer

Už v roku 1967 prijal pápež Pavol VI. na súkromnej audiencii Nikolaja Podgorného, vtedajšieho predsedu Prezídia Najvyššieho sovietu Zväzu sovietskych socialistických republík.

Vatikán/Moskva 30. novembra (TASR) – Ruská pravoslávna cirkev zažila v 20. storočí jednu z najväčších skúšok vo svojich dejinách, a preto označujú niektorí historici z cirkevného pohľadu minulé storočie ako dobu temna, bezbožnosti a satanizmu.

Naladiť vzťahy medzi štátom a cirkvou nebolo ľahké najmä preto, lebo ateistická ideológia sa stala štátnym "náboženstvom". Putá po desaťročia kruto potlačovanej a tvrdo prenasledovanej náboženskej slobody sa začali v Sovietskom zväze uvoľňovať až po nástupe Michaila Gorbačova k moci.

Od stretnutia otca "perestrojky a glasnosti" s pápežom Jánom Pavlom II., ktorá znamenala zlom v dovtedajších rusko-vatikánskych vzťahoch, uplynie v nedeľu 1. decembra 30 rokov.

K historickej návšteve došlo v súkromnej knižnici pápeža Jána Pavla II. 1. decembra 1989. Je však potrebné pripomenúť, že to nebolo prvé stretnutie Svätého Otca s najvyšším predstaviteľom Sovietskeho zväzu. Už v roku 1967 prijal pápež Pavol VI. na súkromnej audiencii Nikolaja Podgorného, vtedajšieho predsedu Prezídia Najvyššieho sovietu Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR).

Na čele ZSSR stál ale iba formálne, pretože skutočnú moc mal v Kremli generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) Leonid Brežnev. Ten sovietsky vodca, ktorý varoval, že ak sa nebude s katolíckou cirkvou nič robiť "skôr či neskôr nám zapchá ústa a zadusí nás".

ZSSR zažil v 20. storočí jedno z najväčších kresťanských prenasledovaní - štatistiky hovoria o tom, že počas celého obdobia totalitného režimu bolo v Sovietskom zväze fyzicky zlikvidovaných 200.000 pravoslávnych biskupov, kňazov, diakonov, mníchov a mníšok.

Stretnutie Jána Pavla II. s Michailom Gorbačovom bolo podľa protokolu "oficiálnou návštevou", teda viac ako súkromnou audienciou. Nebola náhoda, že ich rozhovor sa uskutočnil práve v decembri 1989. Povojnové politické usporiadanie v Európe sa začalo otriasať v základoch.

Tri týždne pred návštevou padol Berlínsky múr, socialistický východný blok sa nachádzal v rozklade a v Sovietskom zväze silneli snahy jednotlivých republík vyhlásiť nezávislosť. V tejto situácii žiadala Svätá stolica od Moskvy náboženskú slobodu.

Po 75 minútovom rozhovore Gorbačov oznámil, že jeho krajina vydá zákon o slobode svedomia. O rok neskôr, v roku 1990, bol príslušný zákon uvedený do praxe. Diplomatické vzťahy medzi Moskvou a Vatikánom, pretrhnuté počas sovietskej éry, sa ale oficiálne obnovili až v roku 2009.

Michail Gorbačov a pápež Ján Pavol II. nadviazali postupne priateľské kontakty, pričom sovietsky štátnik do Vatikánu niekoľkokrát zavítal. Doteraz sa však nepodarilo zrealizovať myšlienku, s ktorou prišiel už Gorbačov, a to aby hlava katolíckej cirkvi navštívila Moskvu.

Posledný sovietsky vodca Michail Gorbačov až v roku 2008 po prvý raz verejne priznal, že bol celé roky v najvyššej funkcii generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistické strany Sovietskeho zväzu (ÚV KSSZ) veriacim kresťanom.

Podľa talianskeho denníka La Stampa to oznámil počas nečakanej návštevy pri hrobe svätého Františka z Assisi. "Jeho príbeh ma roky fascinoval a zohral v mojom živote významnú úlohu," povedal denníku Gorbačov.

Jeho vyjadrenie tak potvrdilo mnohoročné úvahy o tom, že najvyšší predstaviteľ najateistickejšej veľmoci sveta veril v boha. Gorbačova pokrstili hneď po narodení rodičia, ktorí boli pravoslávneho vyznania. Avšak oveľa väčší duchovný vplyv mala na neho manželka Raisa.

A hoci americký prezident Ronald Reagan sa po rokovaniach s Michailom Gorbačovom netajil dojmom, že jeho spolubesedník je tajný kresťan, Gorbačov si - ešte ako generálny tajomník ÚV KSSZ - nechával svoje názory pre seba a tvrdil, že jeho "bohom je príroda".

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.