Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Od zatknutia Anny Frankovej gestapom v Amsterdame uplynulo 80 rokov

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Denník Anny Frankovej vyšiel v roku 1947 v holandčine. Postupne bol preložený do vyše 75 jazykov a predalo sa ho viac ako 30 miliónov kópií.

Amsterdam/Bratislava 3. augusta (TASR) – Annu Frankovú, pätnásťročné nemecké dievča židovského pôvodu, jej sestru, rodičov a ďalších štyroch Židov, zatklo po vyše dvojročnom ukrývaní v holandskom Amsterdame gestapo. Stalo sa tak 4. augusta 1944. V nedeľu 4. augusta uplynie od tejto udalosti 80 rokov.

Anna Franková začiatkom roka 1945 zahynula v nacistickom koncentračnom tábore Bergen-Belsen zrejme na následky týfusu. Napriek tomu, že mala len 15 rokov, stala sa jednou z najčítanejších autoriek 20. storočia. Dôvodom je vydanie jej denníka z čias, keď sa spolu s ďalšími siedmimi osobami viac ako dva roky skrývala pred nacistami.

Annelies Marie "Anna" Franková sa narodila 12. júna 1929 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku ako druhá dcéra Otta Franka a Edith Frankovej-Holländerovej. Mala o tri roku staršiu sestru Margot. Otec Anny bol počas prvej svetovej vojny dôstojníkom v nemeckej armáde, po jej skončení pracoval v rodinnej banke. Mama bola ženou v domácnosti.

Nacisti začali zavádzať antisemitské zákony po svojom víťazstve v nemeckých spolkových parlamentných voľbách v roku 1933. Situácia Židov v Nemecku sa postupne zhoršovala, na oblečení museli nosiť žltú hviezdu, nemohli vlastniť napríklad bicykle či jazdiť na autách, ani navštevovať divadlá alebo kiná. Keďže sa Frankovci prestali v Nemecku cítiť bezpečne, odišli v roku 1933 do Holandska, kde Annin otec založil spoločnosť obchodujúcu s pektínom.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny v septembri 1939 a následnej invázii nacistov do Holandska v máji 1940 sa začalo prenasledovanie židov aj na holandskom území. Otto Frank podal žiadosť o víza do USA, aby aj s rodinou mohol emigrovať. Počet víz bol v tom čase obmedzený, jeho žiadosť však nikdy nebola spracovaná – americký konzulát v Rotterdame bol 14. mája 1940 zničený nemeckým letectvom pri bombardovaní mesta.

Zhoršujúca sa situácia a nemožnosť opustiť krajinu prinútila rodinu Frankovcov uvažovať o odchode do úkrytu. Pôvodne ho plánovali 16. júla 1942, no urýchlili ho, keď vtedy 16-ročná Margot dostala 5. júla úradné predvolanie do pracovného tábora. Ukryli sa v priestoroch nepoužívaného firemného skladu prístupného iba cez tajný vchod krytý knižnicou. V meste rozšírili fámu, že utiekli do Švajčiarska. Anna úkryt nazvala Tajný prístavok.

O niekoľko dní neskôr, 13. júla 1942, sa k Frankovcom v úkryte pridali Van Pelsovci – Hermann, Augusta a ich 16-ročný syn Peter. Ôsmou osobou v úkryte sa v novembri toho istého roku stal Fritz Pfeffer, rodinný priateľ Frankovcov. O úkryte vedeli iba štyri osoby, ktoré ľudí v ňom zásobovali jedlom, knihami a novinkami.

Anna si počas ukrývania viedla denník. Venovala sa v ňom rôznym témam – vzťahom so svojou rodinou, analýze osobností jednotlivých ľudí v úkryte, napätému vzťahu svojich rodičov, svojim citom, viere alebo puberte.

Svoj denník sa Anna rozhodla vydať po tom, ako 28. marca 1944 v rádiu počula výzvu, aby si občania Holandska viedli denníky a zaznamenávali priebeh nacistickej okupácie. Denník zrevidovala a pripravila na vydanie, niektoré záznamy upravila a prepísala.

Úkryt bol odhalený 4. augusta 1944, všetky osoby v ňom zatknuté a odoslané do internačného tábora Westerbork, odkiaľ ich previezli do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku.

Annu a Margot neskôr previezli do koncentračného tábora Bergen-Belsen, kde vo februári alebo marci 1945 zahynuli. Skutočná príčina smrti je neznáma, hoci za pravdepodobnú príčinu je považovaný týfus, ktorý si vyžiadal v tábore životy 17.000 väzňov.

Jediným preživším z Tajného prístavku bol Otto Frank. Po vojne sa vrátil do Amsterdamu a vyhľadal Hermine "Miep" Giesovú, jednu zo štvorice ľudí starajúcich sa o Tajný prístavok. Práve Miep odovzdala Anninmu otcovi jej denník. Otto ho po počiatočnom váhaní zrevidoval, vyškrtol z neho časti o svojom napätom vzťahu s manželkou a niekoľko ďalších pasáží, ktoré považoval za príliš intímne, a denník vydal. Vynechané časti boli neskôr do knihy opätovne zaradené.

Denník Anny Frankovej vyšiel v roku 1947 v holandčine. Postupne bol preložený do vyše 75 jazykov a predalo sa ho viac ako 30 miliónov kópií.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov si zaistili postup do štvrťfinále MS tejto vekovej kategórie. Definitívne o tom rozhodli vo svojom treťom vystúpení v A-skupine, v ktorom v sobotu v americkom Allene deklasovali Nórov 9:1.

- V sobotu bude úplne uzavretá cesta v Prešove na úseku Prešovská ulica a ulica Arm. gen. Svobodu. Dôvodom je zabezpečenie športového podujatia.

- Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci alebo 2.00 h do 7.00 h.

- V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu ochorenia ebola v ugandskej metropole Kampala za skončenú.

- Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

- Britského kráľa Karola III., ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, zastupoval v sobotu vo Vatikáne na pohrebe pápeža Františka jeho syn, princ William, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.