Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Odborníčka: Postoj k EÚ sa zmení bez ohľadu na výsledok volieb v USA

Na archívnej snímke pohľad na Biely dom. Foto: TASR/Paul Martinka

Donald Trump aj Kamala Harrisová budú v prípade víťazstva vyzývať EÚ na prevzatie asertívnejšej úlohy pri formovaní medzinárodných politík.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Bez ohľadu na výsledok amerických prezidentských volieb sa postoj Spojených štátov k Európskej únii zmení. Donald Trump aj Kamala Harrisová budú v prípade víťazstva vyzývať EÚ na prevzatie asertívnejšej úlohy pri formovaní medzinárodných politík, uviedla v rozhovore pre TASR Danielle Piatkiewiczová z Inštitútu pre európsku politiku Europeum.

Demokratka Harrisová aj republikán Trump budú podľa nej pravdepodobne presadzovať silnejšie vedúce postavenie EÚ v oblasti globálnej bezpečnosti, hospodárskej stability a medzinárodnej koordinácie.

"Ich prístupy sa však budú výrazne líšiť. Harrisová sa bude v prípade víťazstva pravdepodobne usilovať o prehĺbenie transatlantickej spolupráce a posilnenie inštitúcií, ako je Severoatlantická aliancia (NATO)," myslí si Piatkiewiczová. Trump by podľa nej zrejme spochybnil tradičné spojenectvá a zaujal by prístup viac zameraný transakcionalizmus (pozn. prístup ‘niečo za niečo’ v prípade angažovanosti USA a uprednostnenie hmatateľných výhod pred abstraktnými hodnotami), čo by mohlo viesť k narušeniu vzťahov medzi EÚ a USA.

Pri víťazstve Harrisovej bude podľa analytičky pokračovať spolupráca pri podpore Ukrajiny vo vojne s Ruskom. "Môžeme očakávať určitú kontinuitu v Bidenovom proeurópskom postoji a taktiež v posilňovaní obrany strednej a východnej Európy," spresnila.

Trump by mal oproti prvému funkčnému obdobiu na poste prezidenta podporu v Kongrese, ktorý kontrolujú republikáni. Kongres by mohol podľa Piatkiewiczovej prezidentovi napomôcť presadiť viac z jeho agendy s menším odporom, čo by mu umožnilo dôslednejšie realizovať jeho politiku "America First" (Amerika na prvom mieste). To by zrejme znamenalo aj rýchle zníženie podpory pre Ukrajinu v rámci obmedzenia americkej angažovanosti v zahraničí.

"Trumpova administratíva by však pravdepodobne naďalej vyvíjala tlak na spojencov NATO, aby plnili alebo prekračovali svoje záväzky v oblasti výdavkov na obranu (pozn. dve percentá svojho HDP)," predpokladá analytička z Europeum.

V prípade globálnych výziev by demokratická kandidátka Harrisová aj republikánsky nominant Donald Trump museli podľa Piatkiewiczovej starostlivo hľadať rovnováhu medzi plnením medzinárodných záväzkov a riešením naliehavých domácich problémov, najmä v súvislosti s klimatickými výzvami.

Harrisová by podľa nej v oblasti zmeny klímy pravdepodobne uprednostnila multilaterálnu spoluprácu, zosúladila medzinárodné záväzky s environmentálnym programom Bidenovej administratívy a zároveň riadila domáce diskusie o prechode na ekologickejšie hospodárstvo a jeho vplyve na priemyselné odvetvia.

Naopak, Trumpova administratíva môže globálne záväzky v oblasti klímy bagatelizovať alebo od nich odstúpiť, ako to urobil v minulosti napríklad pri Parížskej dohode. Jej súčasťou je aj EÚ. Trump sa namiesto toho môže zamerať viac na oživenie tradičných priemyselných odvetví, ako sú uhoľný a ropný priemysel, pričom sa bude brániť reguláciám vnímaným negatívne pre hospodársky rast.

V súvislosti s obchodnými väzbami analytička v prípade víťazstva Harrisovej nepredpokladá výrazné zmeny, pretože naznačila pokračovanie Bidenovej obchodnej politiky. Skôr by sa zrejme zamerala na Čínu a hrozby z jej strany.

Väčšie obavy vzbudzuje z hľadiska obchodnej spolupráce Donald Trump. Koncom októbra sa objavila správa, že členské krajiny EÚ a Európska komisia sa pripravujú na možnosť "veľkej obchodnej vojny" s Trumpom. Ten ale naznačil posun k ešte agresívnejším obchodným opatreniam proti Číne, pričom obchodnú vojnu proti Pekingu rozpútal už počas svojho prvého funkčného obdobia.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina v piatok v rámci prvej fázy dosiaľ najväčšej výmeny vojnových zajatcov prepustili po 390 ľudí.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.