Predbežné výsledky a sťažnosti teraz preskúma Ústavný súd, ktorý následne zverejní konečné oficiálne výsledky volieb
Oficiálne predbežné výsledky ukazujú, že Tabbún získal takmer 95 percent hlasov. Jeho dvaja súperi, umiernený islamista Abdal Alí Hassaní Šaríf a ľavicový kandidát Jusef Aušiš, dostali podľa volebnej komisie tri a dve percentá hlasov. Účasť dosiahla 48 percent.
Volebný štáb Hassaního Šarífa uviedol, že na úradníkov vo volebných miestnostiach vyvíjali tlak, aby nadhodnotili výsledky, pričom zástupcom kandidátov nedoručili záznamy o triedení hlasov a došlo aj k prípadom hlasovania prostredníctvom splnomocniteľov.
"Je to fraška," povedal hovorca Hassaního Šarífa s tým, že tento kandidát získal podľa vlastného sčítania svojho tímu v regiónoch oveľa viac hlasov, než bolo oznámené.
Predbežné výsledky a sťažnosti teraz preskúma Ústavný súd, ktorý následne zverejní konečné oficiálne výsledky volieb. Proces môže trvať tri týždne, priblížila agentúra DPA.
Počas druhého funkčného obdobia Tabbúna bude Alžírsko zrejme pokračovať v doterajšom vládnom programe, ktorý obnovil vysoké sociálne dávky založené na príjmoch z energetických surovín. Prezident v predvolebnej kampani sľúbil ďalšie zvýšenie dávok v nezamestnanosti, dôchodkov a príspevkov v rámci programov sociálneho bývania.
Tabbún, ktorého podporuje armáda, sa stal prezidentom v roku 2019 po rozsiahlych protestoch, ktoré viedli k rezignácii jeho predchodcu Abdala Azíza Butefliku po 20 rokoch pri moci. Protesty trvali viac ako rok a demonštranti na nich požadovali skoncovanie s korupciou a zosadenie vládnej elity. Demonštrácie nakoniec obmedzila pandémia ochorenia COVID-19.
Alžírsko, bývalá francúzska kolónia, je dôležitým dodávateľom energetických surovín do Európy.