Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Okolo 200 ľudí zadržaných počas vlády Vadžídovej zostáva nezvestných

Na snímke vstup do izby Detenčného ústavu počas otvorenia Detenčného ústavu v Hronovciach 22. decembra 2022. Foto: TASR Michal Svítok

Komisári uviedli, že vo väčšine prípadov zmiznutí, o ktorých sa dozvedeli, je na vine elitná policajná jednotka RAB.

Dháka 5. novembra (TASR) - V Bangladéši je stále nezvestných asi 200 ľudí, ktorých bezpečnostné zložky zadržali počas vlády bývalej premiérky Hasíny Vadžídovej, oznámila v utorok komisia poverená vyšetrovaním násilných zmiznutí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Vadžídová bola na čele vlády 15 rokov. Z Bangladéša odišla do susednej Indie v auguste po rozsiahlych študentských demonštráciách. Jej vláda bola obvinená z porušovania ľudských práv vrátane mimosúdneho zabitia stoviek politických oponentov a nezákonného únosu a zmiznutia stoviek ďalších.

Vyšetrovacia komisia, ktorú zriadila dočasná vláda premiéra Muhammada Júnusa, uviedla, že z utajených zadržiavacích centier bolo po premiérkinej demisii prepustených päť ľudí. "Po najmenej 200 ľuďoch niet ani stopy. Pracujeme na ich vypátraní," povedal člen komisie Núr Chán.

Komisia tvrdí, že identifikovala najmenej osem tajných centier v Dháke a jej predmestí, pričom v niektorých boli cely vo veľkosti 90 x 120 centimetrov. Do stien ciel boli vyryté čiary, ktoré zrejme znázorňovali počet dní, čo tam zadržiavaní strávili.

Podľa vyjadrenia jedného z komisárov sa nemenované bezpečnostné zložky po odchode premiérky usilovali zničiť dôkazy o týchto centrách.

Komisári uviedli, že vo väčšine prípadov zmiznutí, o ktorých sa dozvedeli, je na vine elitná policajná jednotka RAB.

Práve na túto protizločineckú a protiteroristickú jednotku a jej sedem veliteľov uvalili USA v roku 2021 sankcie v reakcii na správy o jej vine v niektorých z najhorších porušení práv spáchaných počas vlády Vadžídovej.

Inštitucionálne zlyhania vo vláde a súdnictve tiež umožnili, aby za Vadžídovej vlády prekvitala atmosféra beztrestnosti, povedal predseda komisie Mojinul Islám Čovdhury.

"Bezpečnostné zložky využívali nie vo verejnom záujme, ale pre svoju vlastnú agendu a politické záujmy," uviedol.

Dočasný premiér Júnus tvrdí, že zdedil "úplne zlomený" systém verejnej správy vyžadujúci si komplexnú revíziu, aby sa v budúcnosti zabránilo návratu autokracie.