Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Opozícia v Albánsku násilne protestovala proti uväzneniu svojho kolegu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Poslanci z konzervatívnej opozičnej Demokratickej strany Albánska zhadzovali zo stolov mikrofóny a hádzali rôzne predmety napríklad aj na miesto predsedu parlamentu.

Tirana 1. októbra (TASR) - Albánski opoziční pravicoví poslanci prerušili v pondelok násilným spôsobom zasadnutie parlamentu na protest proti uväzneniu jedného zo svojich kolegov usvedčeného z ohovárania, informuje TASR podľa agentúry AP.

Poslanci z konzervatívnej opozičnej Demokratickej strany Albánska zhadzovali zo stolov mikrofóny a hádzali rôzne predmety napríklad aj na miesto predsedu parlamentu. Zo sály si taktiež vyniesli poslanecké kreslá, ktoré pred budovou spálili. Protestovali tak proti odsúdeniu Ervina Salianjiho, ktoré označujú za politicky motivované a na demonštrácie vyzývali aj verejnosť.

Salianji požadoval v roku 2018 odstúpenie vtedajšieho ministra vnútra po tom, ako sa na internete rozšírilo video, na ktorom istí dvaja muži tvrdili, že ministrov brat je zapojený do nezákonných činností. Neskôr sa však ukázalo, že išlo o dezinformácie a zmienená dvojica mužov z krajiny ušla.

Samotný Salianji bol následne obvinený z ohovárania a minulý týždeň mu v odvolacom procese potvrdili jednoročný trest odňatia slobody. Z väzenia sa však ešte môže podať odvolanie na najvyšší súd.

Predsedníčka parlamentu Elisa Spiropaliová označila v pondelok pálenie poslaneckých kresiel za prejav "neúcty k občanom, zákonom aj inštitúciám demokratického štátu".

Líder demokratov Sali Berisha, ktorý je momentálne v domácom väzení pre obvinenia z korupcie, tvrdí, že protest opozičných poslancov bol len začiatkom boja opozície zameraného na znovuzískanie moci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Svojim prívržencom sa prihovoril z okna svojho bytu v Tirane, pod ktorým sa každý večer v malej skupine schádzajú.

Tento bývalý albánsky prezident aj expremiér má pre údajnú korupciu, zneužívanie moci a prepojenie na organizovaný zločin aj zakázaný vstup do Spojených štátov (od mája 2021) aj Británie (od júla 2022). Berisha tieto obvinenia označuje za ohováranie, z ktorého bez dôkazov obvinil albánského premiéra Ediho Ramu.

Demokratická strana dlhodobo obviňuje vládnucu Socialistickú stranu z uzurpovania moci vrátane súdnictva a už od roku 2013 organizuje násilné protivládne protesty. Socialisti majú v 140-člennom jednokomorovom parlamente 73 mandátov a nemajú tak takmer vôbec problémy pri schvaľovaní zákonov.