Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. máj 2025Meniny má Urban
< sekcia Zahraničie

Orbán: Brusel viaže otázku právneho štátu k prisťahovalectvu

Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Členské štáty, ktoré si chránia hranice a svoju krajinu pred migráciou, v Bruseli už nepovažujú za právny štát, konštatoval maďarský ministerský predseda.

Budapešť 18. novembra (TASR) - V súčasnosti v Bruseli považujú za právny štát iba krajiny, ktoré vpúšťajú migrantov, uviedol v stredu v zdôvodnení pondelňajšieho blokovania rozpočtu Európskej únie (EÚ) Maďarskom predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

V dokumente zverejnenom agentúrou MTI premiér vyjadril názor, že počas diskusií o prisťahovalectve v uplynulých dvoch rokoch sa odvolávanie na právny štát stalo politickým a ideologickým prostriedkom, pričom ide o právnu kategóriu.

"Konanie postihujúce členskú krajinu nemožno spustiť bez toho, aby boli stanovené objektívne kritériá a bola poskytnutá možnosť podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu," zdôraznil Orbán.

"Členské štáty, ktoré si chránia hranice a svoju krajinu pred migráciou, v Bruseli už nepovažujú za právny štát. Po prijatí súčasného návrhu by už nič nebránilo tomu, aby vyplácanie finančných zdrojov EÚ viazali k podpore prisťahovalectva, a krajiny, ktoré migráciu odmietajú, by vydierali prostriedkami rozpočtu Únie," dodal maďarský ministerský predseda.

Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.

Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.





(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Na Kysuciach spadlo malé motorové lietadlo

Jedna žena sa zranila.

,aktualizované 

- Slovenská lezkyňa Martina Buršíková nepostúpila do finále boulderu na podujatí Svetového pohára v Salt Lake City.

- Futbalisti Bologne prehrali v záverečnom 38. kole talianskej Serie A s FC Janov 1:3.

- Medzinárodná porota 78. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením francúzskej herečky Juliette Binocheovej udelila Zlatú palmu svetoznámemu iránskemu režisérovi Džafarovi Panahímu za tajne nakrúcaný thriller "It Was Just an Accident."

- Hokejisti Švajčiarska si po roku opäť zahrajú vo finále majstrovstiev sveta. Obhajcovia striebra zvíťazili v druhom semifinálovom stretnutí na 88. MS v Štokholme nad Dánmi vysoko 7:0.

- Britský pretekár Lewis Hamilton na Ferrari klesne na štartovom rošte nedeľnej VC Monaka seriálu F1 o tri miesta.

- Na Kysuciach pri Oščadnici spadlo malé motorové lietadlo. Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- Hádzanári Tatrana Prešov sa ujali vo finálovej sérii play off Niké Handball extraligy vedenia 2:1.

- Na Slovensku sa budúci týždeň začne jarné kolo pozorovania motýľov - Motýlia polhodinka. Zapojiť sa môžu všetci a prispieť tak k zberu údajov pre vedcov.

- Jedného ťažko zraneného človeka si vyžiadala dopravná nehoda v Nízkych Tatrách nad obcou Vyšná Boca.

- Futbalisti AS Trenčín sa udržali v Niké lige. Po utorkovej remíze 1:1 zdolali v odvete baráže Zlaté Moravce 4:2.

- Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

- Srbský tenista Novak Djokovič získal jubilejný 100. titul na hlavnom profesionálnom okruhu. Vo finále antukového podujatia ATP vo švajčiarskej Ženeve zdolal v pozícii nasadenej dvojky šestku „pavúka" Poliaka Huberta Hurkacza.

- Britský automobilový pretekár Lando Norris získal pole position na VC Monaka seriálu F1.

- Medvedica s dvoma mláďatami popoludní v obci Sučany neďaleko Martina zaútočila na 49-ročného muža.

- Futbalisti Sunderlandu AFC sa po ôsmich rokoch predstavia v anglickej Premier League. Vo finálovom dueli play off Championship zdolali na londýnskom Wembley Sheffield United 2:1.

- Hráči Skalice získali titul v Slovenskej hokejbalovej extralige 2024/2025. V treťom finálovom zápase zdolali obhajcu titulu HBK PROTEF Považská Bystrica 5:2 a v sérii triumfovali 3:0.

- V Spojených arabských emirátoch (SAE) zaznamenali už druhý deň po sebe teplotný rekord - po piatkových 50,4 stupňa Celzia tam v sobotu namerali 51,6 stupňa Celzia.

- Dánsky cyklista Kasper Asgreen vyhral 14. etapu tohtoročného Giro d'Italia. Jazdcovi tímu Education–EasyPost vyšiel na 195 kilometrov dlhej rovinatej trati vedúcej z Trevisa do slovinskej Novej Gorice únik a dosiahol premiérový triumf na Gire.

- Sobotná noc bude chladná, prízemná teplota vo výške päť centimetrov nad povrchom miestami klesne pod nulu. Teplejšie zostane najmä na juhovýchode.

- Hongkong chce ponúknuť štúdium na svojich univerzitách tým zahraničným študentom, ktorí budú nútení vzdať sa štúdia na Harvardskej univerzite.