Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Orbán memorandom žiada EPP, aby zmenila svoju strategickú líniu

Na archívnej snímke Viktor Orbán. Foto: TASR - Martin Baumann

Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi EK Junckerovi a americkému finančníkovi Sorosovi.

Budapešť 19. februára (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zaslal memorandum Európskej ľudovej strane (EPP), v ktorej má jeho strana Fidesz pozastavené členstvo. Internetové vydanie denníka Magyar Nemzet v stredu uviedlo, že premiér oslovil vedenie európskych ľudovcov s návrhom, aby upravilo strategické smerovanie tejto najväčšej európskej politickej skupiny.

Orbán v liste EPP okrem iného vytkol, že sa táto pôvodne centristická strana z pravej strany riadenej kresťanskými hodnotami posúva čoraz viac vľavo, pričom sa dnes už neuzatvára nielen pred gender ideológiou, ale ani pred motivovaním masového prisťahovalectva, čo je príčinou straty jej podpory.

Podľa jeho slov bola EPP kedysi antimarxistickou a antikomunistickou stranou podporujúcou národ a demokraciu, dnes sa v nej už ale "tlieska Fidelovi Castrovi a Karlovi Marxovi".

Podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková v utorok v Bruseli novinárom povedala, že na posilnenie európskej konzervatívnej strany je potrebná zmena a že Fidesz je pripravený v tomto procese zohrať aktívnu úlohu. "Oslovili sme teraz vedenie EPP a jej členské strany, odpoveď teda očakávame od nich," dodala Nováková s poznámkou, že Fidesz ale nemieni donekonečna nečinne čakať.

Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie. Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.

Analytik inštitútu German Marshall Fund Dániel Hegedűs pre komerčnú rozhlasovú stanicu Klubrádió v súvislosti s Orbánovým memorandom povedal, že pôvodným cieľom premiéra nemuselo byť oslovenie a presviedčanie vedenia EPP. Vhodnejším časom by pre takýto list bol podľa politológa január, keď sa fóra európskych ľudovcov zaoberali ďalším osudom Fideszu.

Pravdepodobnejšie je, že Orbán chce využiť krízu nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ako aj skutočnosť, že v nemeckej spolkovej krajine Durínsko bola potlačená ľavicová koalícia. "Znamená to, že jemne zasahuje do nemeckej vnútornej politiky, zrejme s cieľom testovať úlohu a možnosti krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD)," dodal Hegedűs.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach