Kremľu naklonená vládna strana Gruzínsky sen tvrdí, že v októbri vyhrala parlamentné voľby. Neskôr oznámila, že vláda pozastavuje úsilie o vstup do EÚ.
Maďarský premiér s Papuašvilim diskutoval okrem úzkej politickej spolupráce aj o aktuálnych otázkach ekonomických a energetických vzťahov.
"Treba zastaviť útoky Bruselu a Sorosovej siete proti promierovej gruzínskej vláde, ako aj financovanie odporcov vlády v Tbilisi zo strany EÚ," povedal Orbán, podľa ktorého je Gruzínsko krajina zrelá na členstvo v EÚ a malo by byť prijaté do Únie čo najskôr.
Krajiny Európskej únie sa minulý piatok (24. 1.) dohodli na pozastavení vízových privilégií pre gruzínskych predstaviteľov v súvislosti s násilným potláčaním proeurópskych protestov v krajine. Opatrenia v pondelok schválila Rada ministrov EÚ.
Kremľu naklonená vládna strana Gruzínsky sen tvrdí, že v októbri vyhrala parlamentné voľby. Neskôr oznámila, že vláda pozastavuje úsilie o vstup do EÚ. Následné masové proeurópske demonštrácie sprevádzalo policajné násilie a hromadné zatýkanie.
Cieľom opatrenia je "vyvodiť zodpovednosť proti gruzínskym úradom za násilné potlačenie pokojných protestov", uviedla šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová vlani v decembri pri predložení návrhu.
Predchádzajúci návrh na uvalenie sankcií EÚ proti osobám zodpovedným za násilie v Gruzínsku zablokovali v polovici decembra Slovensko a Maďarsko.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)