Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Orgán OSN schválil rezolúciu o porušovaní ľudských práv v Sudáne

Sudánci čakajú na svoju evakuáciu zo Sudánu pod lietadlom v meste Port Sudan vo štvrtok 11. mája 2023. Foto: TASR/AP

OSN vyjadrila znepokojenie z ťaživej situácie civilistov, ktorí sa ocitli v krížovej paľbe.

Ženeva 12. mája (TASR) — Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá upozorňuje na rastúci počet úmrtí civilistov a porušovanie ľudských práv v Sudáne, kde v polovici apríla vypukol ozbrojený konflikt medzi regulárnou armádou a polovojenskými jednotkami. Informuje o tom agentúra AP.

UNHRC, ktorú tvorí 47 členských štátov OSN, prijala rezolúciu tesne: v hlasovaní ju podporilo 18 krajín, 15 bolo proti a 14 sa zdržalo. Cieľom rezolúcie je ďalej preskúmať porušovanie ľudských práv, ku ktorému dochádza v Sudáne od 15. apríla.

V skupine štátov, ktoré rezolúciu odmietli podporiť, boli najmä arabské a africké krajiny. Argumentovali, že rezolúciu vnímajú ako potenciálnu prekážku pre rokovania znepriatelených strán, ktoré prebiehajú v Saudskej Arábii.

Proti bola aj Čína, ktorej veľvyslanec vyhlásil, že strany konfliktu v Sudáne by nemali byť vystavené vonkajšiemu tlaku.

Väčšina západných krajín hlasovala za návrh rezolúcie, pričom Európa a Spojené štáty boli jej spolupredkladateľmi.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk počas úvodného prejavu zasadnutia v Ženeve obvinil obe sily z porušovania medzinárodného humanitárneho práva.

Türk kritizoval sudánsku armádu za útoky v husto obývaných oblastiach a polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF) za obsadenie "mnohých budov" v hlavnom meste Chartúm, ktoré využívajú ako "operačné základne, vysťahovávajú obyvateľov a podnikajú útoky".

OSN vyjadrila znepokojenie z ťaživej situácie civilistov, ktorí sa ocitli v krížovej paľbe. Tlmočila aj svoje obavy o potravinovú bezpečnosť a dodávky pomoci. Vyzvala na podporu susedných krajín, ktoré prijímajú ľudí utekajúcich pred pokračujúcimi bojmi v Sudáne.

Americké ministerstvo zahraničných vecí neskôr oznámilo, že zástupcovia bojujúcich strán v Sudáne podpísali vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali, že zaistia ochranu civilistov, aby mohli bezpečne opustiť oblasti aktívnych bojov smerom, ktorý si sami zvolia.

Obe strany v dokumente sľubujú, že umožnia prísun humanitárnej pomoci.

Deklarácia vyzýva na obnovenie dodávok elektriny, vody a ďalších základných služieb, ako aj na stiahnutie bezpečnostných síl z nemocníc a dôstojné pochovávanie mŕtvych.

Vo vyhlásení bojujúcich strán sa uvádza, že ich rozhovory v saudskoarabskej Džidde sa teraz zamerajú na dosiahnutie "účinného prímeria" v trvaní približne desiatich dní, aby sa uľahčila práca humanitárnych organizácií.