
V rokoch 2022 a 2023 bolo podľa organizácie bez súdu popravených päť chlapcov a dve dievčatá.
"V štyroch regiónoch Ukrajiny, ktoré boli v roku 2022 nezákonne anektované Ruskou federáciou, boli deti obzvlášť postihnuté porušovaním medzinárodného práva v oblasti ľudských práv... vrátane hromadných popráv, svojvoľného zadržiavania, sexuálneho násilia... mučenia a zlého zaobchádzania," uvádza sa v správe OSN.
V rokoch 2022 a 2023 bolo podľa organizácie bez súdu popravených päť chlapcov a dve dievčatá. "Ich práva boli porušené v každom aspekte života, čo zanechalo hlboké fyzické aj psychosociálne jazvy," uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.
Niektoré deti sa museli podľa úradu zúčastňovať na vojensko-patriotickom výcviku, spievať ruskú hymnu a dodržiavať ruské školské osnovy - čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.
OHCHR tvrdí, že má tiež dôveryhodné dôkazy o verbovaní ukrajinských detí ruskými úradmi s cieľom sledovať a sabotovať ukrajinskú armádu. Najmenej 11 detí vo veku 13 až 17 rokov bolo údajne od začiatku ruskej vojenskej invázie zadržaných za špionáž.
Maloleté deti údajne kontaktovali cez sociálne siete, kde ich navádzali na podpaľačstvo vojenských vozidiel alebo železničnej infraštruktúry. Za činy doložené videonahrávkou im sľúbili peňažnú odmenu.
Podľa OHCHR presun najmenej 200 detí na ruské územie v období od februára 2022 do decembra 2024 môže predstavovať vojnový zločin. Moskva to v minulosti obhajovala snahou chrániť deti vo vojnovej zóne.
Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal v marci 2023 medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovú-Belovú pre podozrenia z únosov ukrajinských detí. Rusko zatykače označilo za "poburujúce a neprijateľné".