Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Asi 14 miliónov utečencov pred Boko Haram v Nigérii potrebuje pomoc

Na archívnej nedatovanej snímke z videa zverejnenej 12. mája 2014 nigérijskou teroristickou skupinou Boko Haram je vodca militantnej nigérijskej islamistickej skupiny Boko Haram Abubakar Šekau. Foto: TASR/AP

OSN varovala pred situáciou v Nigérii iba deň po tom ako organizácia Save the Children zverejnila správu o tom, že na severovýchode Nigérie by mohlo denne zomrieť od hladu približne 200 detí.

Abuja 15. novembra (TASR) - Najmenej 14 miliónov ľudí, ktorí prišli v dôsledku činnosti povstaleckej ozbrojenej skupiny Boko Haram na severovýchode Nigérie o svoj domov, bude neodkladne potrebovať humanitárnu pomoc. S odvolaním sa na dnešné vyhlásenie orgánu OSN o tom informovala agentúra DPA.

Podľa humanitárneho koordinátora OSN v Nigérii Petra Lundberga na hranici smrti sa v Nigérii nachádza podľa odhadov 400.000 detí. Podvýživou a ďalšími chorobami podľa neho trpí ešte omnoho viac detí.

"Čelíme situácii, kde bude v nasledujúcom roku zasiahnutých v dôsledku pretrvávajúcej krízy 26 miliónov (ľudí), a 14 miliónov z nich bude potrebovať humanitárnu pomoc," povedal Lundberg novinárom v metropole Abuja.

OSN varovala pred situáciou v Nigérii iba deň po tom, ako ľudskoprávna organizácia Save the Children zverejnila správu o tom, že na severovýchode Nigérie by mohlo denne zomrieť od hladu približne 200 detí.

Zo svojich domov doposiaľ utieklo pred Boko Haram len na severovýchode Nigérie vyše 2,2 milióna ľudí, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ďalších približne sedem miliónov osôb žijúcich v tomto regióne potrebuje humanitárnu pomoc, zatiaľ čo asi tri milióny žijú v bližšie nezistených podmienkach v neprístupných oblastiach.

Násilné aktivity Boko Haram sa priamo dotkli celkovo 15 miliónov Nigérijčanov.

Militanti z Boko Haram už od roku 2009 ohrozujú obyvateľstvo severovýchodnej Nigérie a podnikajú aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Doposiaľ zabili najmenej 14.000 ľudí. Cieľom tejto skupiny je vytvorenie vlastného štátu, v ktorom chce uplatňovať prísnu formu islamského práva šaría.