Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

OSN: Rusko vetovalo rezolúciu požadujúcu ukončenie bojov v Sudáne

Sudánski vojaci. Foto: TASR/AP

V roku 2023 vypukla v Sudáne vojna medzi armádou vedenou faktickým lídrom krajiny generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF).

New York 18. novembra (TASR) - Rusko v pondelok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o okamžitom ukončení bojov v Sudáne. Krajinu od apríla 2023 sužuje občianska vojna medzi armádou a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF). Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

V návrhu rezolúcie, ktorý pripravili Británia a Sierra Leone BR OSN obe strany vyzýva, aby "okamžite zastavili boje" a začali rokovania o "celoštátnom prímerí".

"Jedna krajina stála v ceste tomu, aby Rada hovorila jedným hlasom," vyhlásil britský minister zahraničných vecí David Lammy po hlasovaní. Za sa vyslovilo 14 členov, iba Rusko bolo proti. "Jedna krajina je nepriateľom mieru. Toto ruské veto je hanbou a opäť ukazuje svetu pravú tvár Ruska," dodal Lammy.

V roku 2023 vypukla v Sudáne vojna medzi armádou vedenou faktickým lídrom krajiny generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie Burhánov niekdajší zástupca Muhammad Hamdán Daklú. Podľa údajov OSN si konflikt vyžiadal desaťtisíce obetí a viac ako 11 miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Pred pondelkovým hlasovaním v BR OSN jeden diplomat pod podmienkou anonymity pre agentúru AFP uviedol, že Rusko sa počas rokovaní o návrhu zrejme "viditeľne viac priklonilo" k táboru generála Burhána. AFP pripomína, že počas predchádzajúcich hlasovaní o konflikte v Sudáne sa Rusko v BR OSN zdržalo hlasovania.

Aj v prípade prijatia rezolúcie by bol jej efekt otázny. Rezolúcia z marca, ktorá vyzývala na okamžité prímerie počas ramadánu mala len malý dopad. Podobne bola ignorovaná aj júlová požiadavka BR OSN, aby RSF ukončili obliehanie mesta Fášir, kde uviazli tisíce civilistov.

Bezpečnostná rada OSN má 15 členov. Päť stálych členov (Rusko, USA, Veľká Británia, Francúzsko a Čína) má právo veta. Desať kresiel pre nestálych členov je vyhradených pre zástupcov regionálnych skupín členských krajín OSN a každý rok sa volí na dvojročné obdobie päť z nich.