Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Strany konfliktu v Jemene sa nedohodli na novej výmene väzňov

P. Foto: TASR/AP

Na pokraji hladomoru sú milióny Jemenčanov, ekonomika krajiny je zničená, školy a nemocnice sotva fungujú.

Ammán 22. februára (TASR) - Bojujúce strany v Jemene nedosiahli pokrok v najnovšom kole rokovaní o výmene väzňov, oznámila v nedeľu večer Organizácia Spojených národov. Podľa osobitného vyslanca OSN pre túto krajinu Martina Griffithsa ide o sklamanie po vlaňajšom prepustení vyše 1000 zajatcov, informovala agentúra AP.

Rozhovory medzi zástupcami medzinárodne uznávanej jemenskej vlády a povstalcami z hnutia húsíov sa začali koncom januára v jordánskej metropole Ammán. Vymieňanie väzňov je súčasťou mierovej dohody dosiahnutie v roku 2018 vo Švédsku.

Griffiths uviedol, že obe strany na najnovšom kole rozhovorov, ktoré sa skončilo v nedeľu, nezhodli na prepustení ďalších väzňov.

Vlani v októbri obe strany jemenského konfliktu po rozhovoroch vo Švajčiarsku prepustili 1056 zadržiavaných osôb, čo bolo najviac od vypuknutia tejto vojny. Došlo k tomu po sporadických výmenách desiatok väzňov v uplynulých dvoch rokoch, ktoré boli aj gestami dobrej vôle, podnecujúcimi nádeje na realizáciu dohody z roku 2018, píše AP.

Rokovania o novej výmene sprostredkovali OSN a Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).

Griffiths vo vyhlásení vyzval na splnenie doterajších dohôd, ako aj "bezpodmienečné prepustenie všetkých chorých, zranených, starších a detských väzňov, ako aj zadržiavaných civilistov vrátane žien a novinárov".

Vinu za neúspech rozhovorov o výmene väzňov si vzájomne pripísali obe strany vojny, ktorá Jemen ničí od roku 2014, keď húsíovia dobyli hlavné mesto Saná a väčšinu severu krajiny. Do vojny o niekoľko mesiacov neskôr zasiahla Spojenými štátmi podporená vojenská koalícia arabských štátov, aby k moci znova dostala medzinárodne uznávanú vládu.

Tento konflikt si vyžiadal približne 130.000 obetí na životoch a vytvoril jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete. Na pokraji hladomoru sú milióny Jemenčanov, ekonomika krajiny je zničená, školy a nemocnice sotva fungujú. Podľa OSN takmer 80 percent z 29 miliónov obyvateľov Jemenu potrebuje nejakú formu pomoci, aby prežili.